ZUBNÍ PLAK A ZÁNĚT DÁSNÍ

lesteni specialni pastouZánět dásní je nejčastěji způsoben kumulací zubního plaku. Vzniká tak chronická gingivitida, která může postupem času přejít v parodontitidu. Zubní plak představuje organizovanou strukturu, která je tvořena bakteriemi a hmotou (matrix), ve které jsou tyto bakterie uloženy. Zubní plak vytváří povlak nejen na zubech, ale i na zubních náhradách a sliznicích dutiny ústní. Je původcem nejčastějších onemocnění dutiny ústní. Jsou to především zubní kaz a plakem podmíněné gingivitidy (zánět dásní) a parodontitidy. Bakterie zubního plaku produkují určité látky (obecně antigeny), které pronikají do tkání a vyvolávají obranou imunitní reakci organismu. Imunitní reakce umožňuje odstranění cizorodých látek, ale zároveň způsobuje poškození vlastních tkání. To se projevuje krvácením dásní (zánět dásní) a úbytkem kostní tkáně s následnou       viklavosti zubů.

Tvorba zubního plaku

2Podmínky pro tvorbu zubního plaku vznikají již krátce po vyčištění zubů. Nejprve dojde ke vzniku velmi tenké vrstvy (pelikuly) na povrchu zubu. Tato vrstva je tvořena z bílkovin obsažených ve slině a má ochranný charakter pro zub. Slouží jako zásobárna minerálu a ochraňuje zub před slabými kyselinami. Bohužel tato pelikula umožňuje bakteriím její osídlení, a tak první mikroorganismy z povrchu zubu můžeme izolovat už za 2 hod. od vyčištění zubů. Zubní plak se dále vyvíjí a stává se agresivnějším. Tato agresivita je dána schopností bakterii tvořit organické kyseliny z cukrů (sacharidu) obsažených převážně v potravě. Tyto kyseliny rozpouští (demineralizují) sklovinu a podílejí se na vzniku zubního kazu.

Tvorba zubního kamene

kamen Zubní plak, který se nám nepodaří úplně odstranit pomocí zubního kartáčku, může mineralizovat. Takto mineralizovaný zubní plak označujeme jako zubní kámen. Schopnost vytvářet zubní kámen je individuální. Je to dáno charakterem sliny (množstvím minerálů ve slině ) každého z nás. Vysoký obsah minerálů ve slině má ochranný význam při vzniku zubního kazu. Můžeme tak vyvodit závěr, že člověk, který má vysoký obsah minerálů ve slině, trpí méně zubním kazem, ale více vznikem zubního kamene. Zubní kámen je důležitým faktorem při vzniku chronické parodontitidy. Tato situace může být nebezpečná z toho důvodu, že člověk, který má zuby bez kazů, není motivován ke zlepšení ústní hygieny. A tak může dojít ke ztrátě jinak zdravých zubů v důsledku parodontitidy

2 thoughts on “ZUBNÍ PLAK A ZÁNĚT DÁSNÍ

  1. Já mám dobrou zkušenost s pastou cannadent. Dobře odstraňuje plak a je ideální při zánětu dásní. Taky mám dásně dost citlivé a jelikož neobsahuje brusné částice, tak určitě doporučuju těm co na to taky trpí.

  2. Se zánětem dásní mi pomohly pastilky Larypront. Stačilo jich pár vycucat. Docela mě to překvapilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top