ZUBNÍ NIT A SPRÁVNÁ TECHNIKA ČIŠTĚNÍ ZUBŮ

10123_30484_dentalni_nit_stockZubní nit je vhodná použít tam, kde se s mezizubním kartáčkem nedostaneme. Často to bývá kvůli nevhodným anatomickým podmínkám v dutině ústní a atypickým postavení zubů. Čištění mezizubních prostor zubní nití je vhodné především v oblasti předních zubů (především řezáků). Je to dáno anatomickým tvarem zubní korunky, kde mesiální a distální plošky zubů jsou téměř rovné. To umožňuje maximální účinnost zubní nitě oproti mezizubnímu kartáčku. V oblasti stoliček je situace přesně opačná. Dentální nitě můžeme rozdělit na dvě základní skupiny:  vlákna voskovaná a nevoskovaná.

Voskovaná vlákna jsou vhodnější pro začátečníky. Umožňují snadnější zavedení do mezizubního prostoru, ale oproti vláknu nevoskovanému má menší stírací schopnost.
Dále pak jsou vlákna s příchutí (mentol), vlákna impregnovaná chlorhexidinem, fluoridovaná vlákna, atd.

Použití dentální nitě

index_clip_image024 Se zubní nití lze pracovat dvěma způsoby: metodou cívky a metodou smyčky. Při metodě cívky namotáme cca 50 cm vlákna na prostředníky obou rukou tak, aby vlákno zůstalo napnuté při dotyku palců. Následně uchopíme nit mezi palce a ukazováky, a pilovitými pohyby opatrně zavedeme přes bod kontaktu.
Napnutou nití „obejmeme“ zub a pohybem vzhůru (k bodu kontaktu zubů) a dolů index_clip_image025(až do poddásňového prostoru) stíráme plak z postranních plošek. Totéž provedeme u sousedního zubu.
Při přechodu do dalšího mezizubního prostoru použitý úsek nitě převineme na pravý prostředník a stejnou část uvolníme z levého. Ukazováky a palce používáme různě, dle umístění čištěného prostoru. Metoda smyčky spočívá v odvinutí 25-30 cm vlákna a spojení obou konců uzlem za vzniku smyčky.h5551020 Smyčku na prsty nenavíjíme, pouze uchopíme mezi palce a ukazováky a postupujeme stejně
jako v předchozím případě. Pro čištění prostorů pod můstky používáme speciální nit, tzv. Superfloss.(1) Při práci s nití bychom se měli vyvarovat pilovitého pohybu při vlastním čištění. Takováto manipulace je neefektivní a navíc hrozí poranění dásně. Pro začátečníky, ale i pro pokročilé, je vhodnější smyčková metoda. Výhody spočívají v tom, že se se smyčkou snadněji manipuluje a nezařezává se nám vlákno do prstu jako v případě předchozí metody.

One thought on “ZUBNÍ NIT A SPRÁVNÁ TECHNIKA ČIŠTĚNÍ ZUBŮ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top