ZUBNÍ IMPLANTÁTY

Zubní implantátyNa trhu je dnes celá řada druhů implantátů. Nejrozšířenějším typem jsou šroubové zubní implantáty. Tvoří je dvě části. Část, která je zaváděna do kosti (fixtura) a část, která vyčnívá do úst (abutment neboli pilíř). Na abutment je fixována protetická práce (korunka nebo můstek). Nitrokostní část představuje dutý šroub, který po zavedení do kosti částečně přejímá funkci kořene. Obě tyto části jsou vzájemně spojené pomocí šroubu. Materiálem zubního implantátu bývá nejčastěji titan, nebo jeho slitina a povrch zubního implantátu je speciálně upravován tak, aby se zajistilo dobré hojení. Zubní implantáty jsou ideální v případě, kdy došlo ke ztrátě jednoho nebo více zubů a vznikla tak mezera. Tuto mezeru je možné ošetřit pomocí fixního můstku, ale aby k tomu mohlo dojít, je zapotřebí obrousit zuby sousedící s mezerou. Zubní implantáty proto šetří okolní zuby před zbytečným broušením. Jestliže by tato mezera zůstala dlouhodobě neošetřena, došlo by k pohybu sousedních zubů a sklonem těchto zubů do mezery. Mezera se tímto způsobem sice opticky uzavře za cenu změněného skusu. Ten může způsobit onemocnění čelistního kloubu nebo dokonce zapříčinit ztrátu některých zbylých zubů. Kombinací implantátů a fixních můstků je možné provést fixní protetické ošetření i u bezzubé čelisti. Zubní implantáty lze poměrně dobře využít pro řešení problému s retencí dolní snímatelné náhrady. Toto ošetření bývá zpravidla méně finančně náročné.

Kdy je možné použít zubní implantáty?

 

Direct-Sinus-liftPřed implantací provede lékař pečlivou anamnézu, kde je velmi důležité zjistit, jestli pacient netrpí nějakým systémovým onemocněním. Tím je například cukrovka ( diabetes mellitus). Při tomto systémovém onemocnění je riziko špatného hojení po implantaci a proto se musí postupovat zvláště opatrně a pod antibiotickou clonou. Součástí vyšetření je i vyhodnocení RTG, na kterém si lékař všímá množství a kvalitu kosti a společně s klinickým vyšetřením i kvalitu ošetření ostatních zubů, skus a úroveň ústní hygieny. V případě nedostatku potřebné kosti je v určitých případech možné použít metodu augmentace. Pod pojmem augmentace si můžeme představit dobudování potřebné kosti v místě implantace. (např. Sinuslift) Další možností je aplikace osteokonduktivních materiálů, které podporují

novotvorbu kosti.

Jak probíhá implantace ?

Implantace je poměrně drobný operační zákrok, který je prováděn v injekční lokální anestezii. Zákrok je tedy bezbolestný a u nekomplikovaných případů je i časově nenáročný. Pooperační bolestivost bývá zpravidla menší než u extrakce zubu. Vlastní implantací předchází vyšetření a plánování. Podle výsledků vyšetření lékař posoudí, jestli je ošetření pomocí implantátu vhodným řešením a poté zvolí typ a velikost zubního implantátu. Seznámí pacienta s pracovním postupem a finanční stránkou ošetření. V lokální anestezii lékař provede řez ve sliznici a obnaží si tak kost. Kalibrovaným rotačním nástrojem udělá do kosti otvor, který přesně odpovídá rozměrům zubního implantátu. Poté implantát našroubuje pomocí momentového klíče. Na závěr provede lékař suturu sliznice (2-3 stehy) a RTG snímkem ke kontrole o správném zavedení zubního implantátu.

21 thoughts on “ZUBNÍ IMPLANTÁTY

 1. a jestli mi tady chcete říct, že jsou drahé tyto implantáty, tak si je objednejte ve větším. Hřebíky taky nejsou takhle drahé a je mi jasné, že ten implantát se od hřebíku liší, materiálem a já nevím čím ještě, ale v podstatě je to šroub a šikovný lékař to má hotovo za chvilku. A že se to každému nechytne tak se to může vyzkoušet že na jednom. Lékaři jsou od toho aby lidem pomáhali a ne aby i s pojišťovnami z lidí, dolovali takové hříšné peníze.

 2. Můžete mi prosímvás říct,proč jsou tyhle implantáty takhle drahé? Když si starší lidé celý život platí zdravotní pojištění,tak by smad nemusely mít klapačky ale všichni už tyto zuby.Pokud vím tak už se o této metodě ví velice dlouho…

 3. Mám celkovou dolní snímací náhradu, kterou mi chce lékař upevnit dvěma čeoy a hrazdičkou. Jaký je asi postup?

 4. Dobrý den, potřebuji implantát na přední horní zub, jaký druh si vybrat český Lasak nebo Straumann? Rozdíl je skoro 15 tis. a to je pro mě dost. Jsou české implantáty tak špatné? Děkuji za odpověď.

 5. Dobrý den,prosim vás v dětství jsem se nestaral o své zuby a chci se zeptat kolik stojí zubní implantáty cele pusy?slysel jsem ze kdyz se dela cele patro vyjde to levněji.je možné říct mi přibližnou sumu?dekuji za odpověď 🙂

 6. Je možné že se po zavedení 5 implantátů se změní tvar dásně a tudíž nejde nasadit snímatelná náhrada děkujo za odpověď

 7. Dobrý den chci se zeptat,před půl rokem mi dělala paní zubařka novou keramickou korunku jelikož tu starou už jsem měla 12 let a zub pod ni byl zkažený,nyní cítim že ten můj zub pod korunkou je opět zkažený jelikož mám mezi korunkou a dásnem prostor kterým se mi tam dostává jídlo.chci se zeptat jestli mám nárok na náhradu bez placení když ji nemám ani rok.korunka mě stála 4 tisíce jelikož mi paní zubařka dala bílou plombu na ten můj zub plus ta korunka.předem děkuji za vaši odpověď

 8. Dobrý den,včera jsem se vrátila z paradontologického vyšetření,kde mi byl zdělen verdikt o mém stavu chrupu .Jsem z toho velice nešťatsná,ale už se s tím nedá nic dělat.Jen jsem se chtěla zeptat na nějaké řešení,budou mi vytrhány všechny stoličky (prostě na obou patrech od 5 a dál),přední zuby se mi pokusí zachránit,ale teď řeším co za náhrady ,jsem na mateřské dovolené a když zjišťuji ceny implantátu tak mi to vychází na nějakých cca 200000,-,dá se řešit tento stav i jinou prozatimní náhradou ,než si penízky zařídím?
  Předem moc děkuji za odpověď.Pavča

  1. Dobrý den, ano, možnosti samozřejmě jsou. Řešení této situace pomocí zubních implantátů je finančně nejnáročnější. Bohužel, je to zároveň i jediné vhodné fixní řešení. Ve vašem případě bych doporučil řešit tuto situaci pomocí skeletové zubní náhrady. Jedná se o typ snímatelné zubní náhrady, která je důmyslně navržena a zhotovena s důrazem na rovnoměrný převod žvýkacích sil a maximální možný komfort pro pacienta. Přezdívá se jí také snímací můstek.
   Cena se pohybuje cca. 4 500Kč na čelist.
   Situaci lze samozřejmě řešit i pomocí snímatelné zubní náhrady, hrazené ze zdravotního pojištění.

 9. Dobrý den
  Dostal jsem ceník a zdá se mi to docela hodně, implantát Starumann 11 21500 provizorní korunka na implantát 3500 a definitivní korunka na implantát 13050 celkem 38050Kč. Děkuji za odpověď Petr

  1. Dobrý den, je pravda, že cena je poměrně vysoká. Nejspíš se jedná o vysoce specializované ošetření s nejvyššími nároky na kvalitu. V tomto případě je nutné počítat s takto vysokou částkou.

   1. Děkuji za odpověď a ještě jedna věc za fotokomp. dostavba zubu bez ošetření koř. kanálků keramický overlay vyšel mi na 13000 Kč a fotokompozitní výplň, jedna vyjde na 2500 Kč. Záruka 5 let na dostavbu zubu. Vůbec nevím jak se v tom orientovat. Děkuji

    1. Dobrý den, v prvním případě se nejspíš jedná o situaci, kdy si zubní lékař pomocí „bílé plomby“ připraví podmínky po zhotovení keramické overlay ( laboratorně zhotovená náhrada větší či menší části korunky zubu).
     Ve druhém případě se nejspíš jedná o cenu za zhotovení bílé plomby.

 10. Dobry den, cena je vysoka z duvodu nakladneho vyvoje a vyroby implantatu. Nejedna se o obycejny sroub, ale o cizi teleso, ktere je vase telo schopno prijmout.
  V cene implantatu je zapoctena i cena chirurgickeho vykonu pri jeho zavadeni.
  V teto cene by mela byt i castka, ktera by z dlouhodobehsiho hlediska mela kompenzovat komplikace po zavedeni implantatu, prip. reimplantaci.

 11. Dobrý den, včera jsem byl na preventivní prohlídce v ordinaci SchwarzDent, když mi paní doktorka řekla, že budu muset mít zubní implantát, tak jsem se zhrozil. To jak v tomto článku vše podrobně popisujete, tak z toho začínám mít trochu obavy. Také by zajímalo kolik stojí implantáty, asi nic levného to nebude.

  1. Dobrý den, bude nejlepší, když se zeptáte přímo paní doktorky, jaký mají ceník. Každý doktor totiž může pracovat s různými systémy a implantáty, proto se cena výrazně liší. Je třeba si také uvědomit, že např. při náhradě jednoho zubu implantátem budete platit za samotný implantát + za korunku, která přijde na něj. Ceny korunek se také výrazně liší. Ale dá se říct, že půměrná cena zubního implantátu se pohybuje 10 000 – 20 000 Kč.

 12. Dobrý den, potřeboval bych si nechat zavést implantát místo horní 5. Doporučil by mi někdo nějakou kliniku, se kterou máte dobré zkušenosti? A jak by se to pohybovalo cenově?
  Děkuji

  1. Byla jsem na GHC klinice v Praze a jsem velice spokojená. Implantát byl sice trochu dražší, ale ta kvalita jde určitě vidět. Implantát mě stál necelých
   30 000Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Top