ZÁCHOVNÉ OŠETŘENÍ V ORDINACI ZUBNÍHO LÉKAŘE

Konzervační zubní lékařství se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou zubního kazu včetně jeho komplikací jako například zánětlivé postižení zubní dřeně. Nemusí jít vždy jen o kaz. Může se jednat  o vrozenou anomálii zubů nebo o  poškození zubů úrazem. I v tomto případě nám umožňuje konzervační ošetření zachovat tvar, funkci i estetiku postižených zubů.

Zubní lékaři se při ošetření snaží vždy zachovávat vitalitu zubu. Jestliže je poškození zubu velké a zubní kaz zasahuje až do dřeně, je nutné takový to zub endodonticky ošetřit (viz. dále) nebo v horším případě zub extrahovat. Kvůli nesnesitelné bolesti zubů, pacient velmi často vyhledává zubní pohotovost. K extrakci přistupují zubní lékaři v případě, že se zub již konzervačně léčit nedá a riziko komplikací převažuje nad přínosem pro pacienta.

Ošetření můžeme rozdělit na základě toho, jestli zub zůstává po ošetření vitální, nebo je záměrně devitalizován. Jestliže zubní kaz sahá do blízkosti dřeně a došlo tak k nevratnému poškození nervu, přistupují zubní lékaři k endodontickému ošetření, a zub je tak záměrně devitalizován (více ZDE). Naopak k ošetření zubního kazu, který nezasahuje do dřeně a není tak důvod tuto dřeň odstraňovat, používají zubní lékaři tři základní druhy výplňových materiálů. Jsou to amalgám, sklopolyalkenoát (skloionomerní cement) a fokompozitní výplň. Po tomto ošetření zůstává vitalita zubu zachována.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top