SNÍMATELNÉ ZUBNÍ NÁHRADY

Snímatelné zubní náhrady představují provizorní, nebo definitivní ošetření pacienta. Mají za úkol nahradit chybějící zuby a umožňují rehabilitaci pacienta po stránce funkční, estetické a psychické.

Snímatelné zubní náhrady můžeme rozdělit podle rozsahu chybějících zubů na:

 • částečné snímatelné zubní náhrady
 • celkové snímatelné zubní náhrady

 

Částečné snímatelné zubní náhrady

Představují náhrady chybějících zubů v případě, že nelze zuby nahradit fixním můstkem, nebo zubními implantáty. Snímatelné zubní náhrady bývají zpravidla i levnějším řešením, proto se k nim přistupuje i z finančních důvodů. Typickou situací, kdy nelze nahradit chybějící zuby fixním můstkem, představuje ztráta zadních zubů. Dojde tak k vytvoření mezery, která není z obou stran ohraničena pevnými zuby, což je podmínkou pro vytvoření vytvoření fixního můstku.

Například, při ztrátě všech předních řezáků a všech stoliček, tzn. v situaci, kdy nám v ústech zůstaly pouze špičáky a zuby třenové , můžeme přední zuby nahradit nesnímacím fixním můstkem, protože mezera je z obou stran pevně ohraničena. Zadní zuby nahradíme snímatelnou zubní náhradou. Pro snímatelnou zubní náhradu je vždy lepší, když je defekt symetrický. Paradoxně, když přijdeme o všechny zadní stoličky, jedná se o příznivější situaci, než když přijdeme o všechny stoličky pouze na jedné straně. Tím pádem se žvýkací síla rozkládá nerovnoměrně a destabilizuje snímatelnou zubní náhradu.
Při rozvaze, zda je lepší zub vytrhnout, nebo ponechat, bere zubní lékař v potaz, jestli se jedná o náhradu v horní, nebo dolní čelisti. Obecně platí, že v dolní čelisti je lepší, když ponecháme pokud možno co nejvíce zubů. Je to z toho důvodu, že dolní snímatelné zubní náhrady jsou méně stabilní než horní, proto ponecháváme každý zub, o který bychom mohli náhrady stabilizovat. Jestliže v horní čelisti zbývá pouze pár zubů, je lepší tyto zuby vytrhnout a zhotovit celkovou snímatelnou zubní náhradu. Podle konstrukce můžeme částečné snímatelné náhrady rozdělit na klasické zubní náhrady, které v případě horní čelisti pokrývají téměř celé patro, nebo na náhrady skeletové. Skeletové náhrady jsou oproti klasickým sedlovým náhradám výhodnější, protože jejich tělo je mnohem tenčí a méně robustní, takže jsou lépe snášenlivé pro pacienty. Navíc, nepřekrývají celé patro, pouze spojují konstrukční prvky na obou stranách čelisti pomocí tenkých třmenů.  Skeletové náhrady mají i lepší stabilitu ale jejich cena poněkud vyšší než v případě klasických snímatelných zubních náhrad.

Cena:

 • Klasické snímatelné zubní náhrady s kotevními prvky nahrazující šest a více zubů se pohybují okolo 3 600 Kč. Náhrady do šesti a méně zubů pak vyjdou přibližně na 3 000 Kč.
 • Cena skeletové zubní náhrady se dvěma kotevními prvky se pohybuje okolo 4 500 Kč, se třemi a více kotevními prvky vychází přibližně o 1 000 Kč více.

 

Kotevní prvky udržují náhradu na místě při funkci a brání páčivým silám. Zajišťují tři základní funkce:
 • retence (aby nedocházelo k uvolňování náhrady)
 • přenos žvýkacího tlaku
 • stabilizace (aby nedocházelo k posunům náhrady)

 

Kotevní prvky

litá sp.

spony: jsou to kovové lité, nebo drátěné součásti snímatelné zubní náhrady. Nevýhodou spon je jejich možná viditelnost a to výrazně snižuje estetiku náhrady. Dále pak působí lehkými páčivými silami na zub při nasazování a snímání a zhoršuje tak biologický faktor zubu.

23-1267775482-big

 

 

 

 

 

nesponová retenční zařízení: patří sem zásuvné spoje, opěrné třmeny a teleskopické korunky. Snímatelné zubní náhrady s nesponovými retenčními prvky označujeme jako NÁHRADY HYBRIDNÍ. Pro představu si můžeme zásuvný spoj představit jako patentní zacvakávací knoflík. Vystouplá část zásuvného spoje se označuje jako patrice a přesně zapadá do vyduté části matrice. Patrice bývá pevně ve spojení se zubem a matrice zase se snímatelnou zubní náhradou. Pacient si pak tento typ náhrady nacvakne, jako když připínáte patentní zacvakávací knoflík. Na tomto principu fungují i ostatní nesponová retenční zařízení. Na obrázku vidíme hybridní snímatelnou zubní náhradu s opěrnými třmeny. Opěrné třmeny dlahují zbývající zuby v čelisti a zároveň působí jako retenční a stabilizační prvek náhrady.

Zvláštní postavení mají snímatelné zubní náhrady ve spojení s implantáty. Existuje několik důvodů, proč se využívá kombinace implantátů a snímatelné zubní náhrady. Tento způsob je vhodný z finančních důvodů u pacientů, kteří dobře snášejí snímatelnou zubní náhradu a kteří nechtějí situaci řešit náhradou celkovou. Po opotřebování nebo poškození snímatelné zubní náhrady ji lze snadno opravit nebo vyměnit, a to bez poškození implantátu. Po sejmutí náhrady je také možná péče o implantát.

Celkové snímatelné zubní náhrady

sliznice-1

Jsou určeny pro bezzubou čelist a nahrazují tak přirozený chrup pacienta. Pacient je rehabilitován po stránce funkční, tak i po stránce estetické. Žvýkací tlak je přenášen pouze mukózní cestou, tedy přenosem tlaku na patrovou sliznici a sliznici dásňového výběžku. Je proto důležité, aby plocha přenosu tlaku byla co největší. Celkové snímatelné náhrady jsou hrazené ze zdravotního pojištění. V případě, že byste chtěli mít zhotovenou snímatelnou náhradu ihned po extrakci (vytrhutí) zbylých zubů, jedná se o imediátní snímatelnou náhradu. Tato náhrada už ze zdravotního pojištění hrazená není a přijde přibližně na 5 200Kč. Oprava zubní náhrady, ať už částečné nebo celkové, přijde přibližně na 1 000Kč. Tato oprava zahrnuje náhradu vypadlého zubu, prasknutí protézy nebo opravu retenčních prvků.

Retence celkové snímatelné zubní náhrady je dána:

 • adhezi: představuje přilnavost mezi dvěma plochami. Adheze je maximální, je-li štěrbina mezi sliznicí a náhradou minimální (0,07 mm) a je vyplněna slinou.
 • pomocí podtlaku (vzniká ve štěrbině mezi sliznicí a náhradou, když chceme náhradu od protézního lože oddělit).
 • stabilizací pomocí svalů
 • podsekřivými místy protézního lože, kde se náhrada zakotví
 • stabilizací vhodným uspořádáním zubů

Zhotovení celkové snímatelné zubní náhrady v pěti krocích

 1. zhotovení předběžného otisku
 2. zhotovení funkčního otisku do individuálně vyrobené otiskovací lžíce
 3. stanovení a registrace mezičelistních vztahů
 4. zkouška voskového modelu celkové zubní náhrady
 5. zkouška a odevzdání definitivní náhrady.
 

 Jak se starat o snímatelné zubní náhrady?

Je to velmi jednoduché. Základem je mechanické očištění zubní náhrady od povlaku, který se na ní vytváří v průběhu dne. Očištění se samozřejmě týká i zbytku potravy. K očištění zubní náhrady bohatě stačí obyčejný zubní kartáček nebo kartáč a obyčejné mýdlo. Je potřeba každý večer náhradu vyjmout z úst a důkladně očistit mýdlem a opláchnout vodou. K očištění náhrady můžete případně použít speciální šumivé tablety, nebo desinfekční roztoky. Základem je ale mechanické očištění zubní náhrady!

69 thoughts on “SNÍMATELNÉ ZUBNÍ NÁHRADY

 1. dobrý den ,ám 2 dny celkovou náhradu ,musím ji vyndavat?zatím jsem ji nevyndala ,zvykám si na ni,čistím si zuby několikrát denně a vyplachuji ustní vodou ale v puse-bojím se ji vyndat ,mám ji přilepenou ještě od lékaře a nějaké velké obtíže mi nečiní-děkuji

  1. Zuzano, přesně toto jsem řešila první měsíc, ale naštěstí jsem šla pak na kontrolu k laborantce, (protože jsem měla problémy právě s lepením atd.), která celkovou náhradu dělala a ta mi poradila nepřilepovat, nasazovat vždy mokré a přebytečnou vodu se naučit jakoby odsát z pod náhrady spodní i dolní. Nevěřila jsem, ale je to super. Náhrady po každém jídle vyjmout, vyčistit kartáčkem a pastou, opláchnout a vložit do úst. Tablety používám jen výjimečně, protože nedokážu být bez náhrady třeba celou noc a ani by se to nemělo tak dělat. Po dobu kdy nemáte nasazenou náhradu, tak dásně se uvolní byť jen mírně a náhrada nesedí jako před tím. Po pár hodinách se to vrátí do normálu, ale za cenu, že máte různé otlaky či odřeniny dásní a pak je používání náhrady dost bolestivé. Takže nepřilepuji, čistím, ale s náhradou i spím a jsem spokojená už mi ani nepřijde, že to nejsou moje zuby, alespoň ani nikdo to nikdy nepoznal. A ještě dodám, až si přilepené náhrady sundáte, tak se podívejte jakých nečistot, plaku a potažmo jistě i bakterií se tam drží. Zvyknete si :-)

 2. Dobrý den,mám problémy s horní čelistí.Na pravé straně už mám jenom 1,2,3,4 a na levé 1 která se mě hýbe a mám jí už dost vychýlenou,tak že mně už někdy kouká z úst ven a 2 na které mám korunku. Zubař mně chce všechny zuba vytrhat že už nemám jinou možnost a udělat snímatelnou zubní náhradu.I když je mně 56 let,tak to pořád oddaluju a nějak se mně do toho nechce,neumim si to představit.Chci se zeptat,bylo by pro mně ještě nějaké jiné řešení,popřípadě kolik by to asi stálo a kam se mám obrátit ? Děkuji za odpověď

 3. Dobrý den, moje mamka (71 let ) må 3 roky celkove zubní náhrady. Stále si na ně nemůže zvyknout, má až dávivý záchvaty, i při jídle ji vadí. Lepidlo Corega nedrží. Prosím o radu jak si zvyknout.Děkuji

  1. Pokud máte náhrady již 3 roky a stále jste si nezvykla, může být chyba v technologickém zhotovení náhrady. Nemohu úplně přesně soudit, nevidím, Vaše podmínky v dutině ústní, které také velmi ovlivňují držení náhrady. Proberte vše se svým ošetřujícím lékařem. Každé 3 roky máte nárok na nové celkové protézy na pojišťovnu. Snažte se vždy na protézy zvyknout co nejdříve, pomůže je nosit celý den, chodit na úpravu otlaků a artikulaci, číst si nahlas, jídlo zkoušet nejdříve měkké a pozvolna přidávat,.. a případné komplikace vyřešit do půl roku od odevzdání náhrady.

 4. Dobrý den je mi 49 let a mam celkovou horní náhradu chtěla bych se zeptat jestli se do celkové náhrady dají vsadit keramické zuby stacilo by předních 8 zubů. Děkuji

  1. Technicky se náhrada vyrábí z plastu a zuby, aby v ní držely jsou také z plastu. Často Vám zubní laboratoř dokáže hezké zuby podle Vašich představ individuálně vybrat a objednat i z plastu. Většinou je za ně nějaká úhrada. Pokud by jste chtěla nadstandardní keramické zuby , je to možné určitě s ošetřujícím lékařem domluvit, ale obávám se, že pak si nadstandardní zhotovení náhrady budete muset hradit plně sama v celé výši.

 5. Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu nebo spíše o názor. Od malička jsem měla velké problémy se zubama. V 35ti letech jsem skončila na celkové horní zubní náhradě, na kterou jsem si fyzicky i psychicky velice dobře zvykla – možná také proto, že moje zuby velmi bolely a už jsem se na ní těšila. Během let jsem pak postupně přicházela o spodní, kde byl jejich úbytek vždy nahrazen v částečné spodní náhradě. Ani s tou nebyl problém. Před rokem mi byla zhotovena nová částečná zubní náhrada, která držela již jen na špičákách. Bohužel před týdnem jsem přišla i o ty a tyto dva vytržené zuby mi byly doplněny do stávající protézy. Náhrada dle mého názoru sedí dobře a pocitově si na ní asi brzy zvyknu – i když je to přecejen jiné než když za moje zuby držela. Co mě však znepokojuje, je zvýšené slinění, které mě obtěžuje od druhého dne po extrakci. Nepamatuji se, že bych v minulosti tento problém měla, je to velmi nepříjemné, mám slin plnou pusu a stále musím polykat. Sliny se mi dostávají i pod náhrady, moje pusa prostě plave. Četla jsem, že je to normální stav, když má člověk novou zubní náhradu, že se tělo vyrovnává s novým tělesem a tento problém po čase zmizí. Já mám však náhrady stejné jak před tím, do spodní byly doplněny pouze ty špičáky a tak bych se chtěla zeptat, zda je možné, že se mi to děje i přes to, jestli je možné, že by moje tělo reagovalo na takovouhle „drobnou“ změnu či by to třeba mohlo být i následkem hojení vytržených zubů. Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, po extrakci posledních zubů v dolní čelisti se podstatně změnil způsob retence (držení) náhrady. V případě totální dolní náhrady se na stabilizaci ve velké míře podílí i svaly, které udržují náhradu na místě. V případě částečné zubní náhrady tyto svaly nemusely být tak aktivní, protože o retenci náhrady se částečně postaraly zbylé zuby. Vzhledem k tomu, že v dolní čelisti jsou přítomné velké slinné žlázy ( podjazyková a podčelistní), může docházet ke zvýšenému dráždění těchto žláz právě pohybem svalu, které náhradu přidržují. Bylo by vhodné navštívit zubního lékaře a seznámit ho s celou situací.

 6. Dobry vecer chci se zeptat.Vypadl mi horni zub 2 v levo jsem z toho uplně neštastná,dneska mi pani zubařka vytrhla kořen.A chce mi dát na něakou chvíli ,zub na drátek než mi udělá zub na pevno který si budu muset uhradit. Chci se zeptat jestli to bude vidět ? a jak se jmenuje přesný výraz mám na mysli ten zub na drátek nasazovaci ,abych si to vyhledala na nettu moc děkuji :)

  1. Dobry den, samozrejme, nahrada predniho zubu je velice citlivou zalezitosti jak pro pro pacienta, tak pro lekare. Chybejici zub bude ve vasem pripade pravdepodobne docasne nahrazen castecnou snimatelnou nahradou. Je to pryskyricna nahrada, ktera je pripevnena pomoci dratene spony. Vysledny efekt se snimatelnou nahradou pravdepodobne nebude takovy jako v pripade vlastniho zubu, ale mel by byt dostatecny, aby vas rehabilitoval zejmena po strance esteticke. Bohuzel, u tohoto typu nahrady byvaji pri usmevu videt dratene spony v oblasti krcku.

 7. Dobry den. Manzel ma uz od mala problem se zubama. Vypadla mu pred uz 6 lety horni jednicka a zub vedle pomalu chatra. Pak jeste prisel o zub v dolni prave casti. Chci se zeptat kolik by vysly 2 predni zuby penezne a jaka by byla moznist nahrady. Je mu teprve 27 let

  1. Doporučuji navštívit zubního lékaře. Musí manžela vyšetřit, udělat RTG a zhodnotit celkový stav zubů a dásní. Pak Vám navrhne většinou několik variant ošetření a samozřejmostí je i cenová kalkulace. Takto na dálku nelze soudit. Manžel je mladý a je velká škoda, aby přicházel o zuby.

 8. Dobrý den,jdu na vytrhnuti zbylých 6 zubů :-( a budu bez zubů. Chci se zeptat na co mám narok,na jaké náhradní zuby nebo protézy? Když mám protézy na horní čelisti je mi zle,zvedá se mi žaludek asi kvůli tomu,že mám Barretuv jícen. Tak bohužel nemohu nosit vrchní,ale teď nebudu mít zuby ani dole a nevím co dál. Děkuji za odpověď

  1. Pojišťovna Vám plně hradí pouze celkové snímatelné náhrady (protézy) na bezzubou čelist, horní či dolní. O kterých píšete, že Vám nedělají dobře. Dalším možným řešením jsou například hybridní snímatelné náhrady, kde je však nutné zavést určitý počet implantátů do kosti čelisti, které pak náhradu nesou. Tuto variantu si však hradíte plně sama.

  2. Dobrý den, je to tak jak píše paní Aneta Strýcová. Tímto bych jí chtěl poděkovat za reakci. Ve vašem případě máte nárok na celkovou snímatelnou náhradu hrazenou ze zdravotního pojištění. Jsou i jiné a vhodnější možnosti ošetření bezzubé čelisti, ale bohužel si pacient vše hradí sám.

 9. Dobrý den, dlouhodobe jsem v péči stomatologa s paradentózou.Spodni zuby, ktere se viklaly mi upevnil dlahou, zadní stoličky vytrhal. Takze mi zbývající spodni zuby udržuje. Vrchní zuby postupne brousil a nejdříve upevnil první keramický můstek, který při provrtani z důvodu léčení zubu praskl.Pak byly přelecen y zbývající kořeny předních zubů, na ne připevněn další keramický můstek a snímatelna keramicka náhrada. Vzhledem k tomu, že snimatelnou nahradu z hygienických důvodů sundávam,můstek mi pravidelné po půl roce vypadává. Při posledním upevnění můstku mi stomatolog řekl, že je nutne všechny zbývající kořeny vytrhnout a keramický můstek i snimatelnou keramickou náhradu nahradit zubní protezou z pryskyřice. Podotýkám, že obě keramicke náhrady mi byly zhotoveny vloni v únoru. Lékař, který tuto práci prováděl se odstěhoval do pro mne dost vzdáleného bydliště, pacienty převzal nový mladý stomatolog. Můžete mi poradit, jak dále postupovat.A zda je možné stávající můstek doplnit implantáty a dořešit takhle i spodní čelist, tzn. udělat můstek a spojit je implantáty. Děkuji za odpověď.

  1. Dobry den, k tomu, abych se objektivne vyjadril k cele veci potrebuji mnohem vice informaci vcetne dukladneho vysetreni stavajici situace.
   Mohu vam pouze rict, ze je nevhodne kombinovat zubni implantaty se stavajicimi zuby v jednom mustku. Mustek musi byt vzdy zhotoven pouze na zubech nebo pouze na implantatech. Jde o to, ze implantat drzi v kosti na pevno, kdezto zub drzi na vlaknech. Toto drobne pruzeni zubu muze zpusobit selhani zubniho implantatu.

 10. Mám v horní čelisti jen 4 zuby.Jedničky jsou citlivé na teplo a chlad.Chtěla jsem horní zuby vytrhnout a dát celou snímatelnou náhradu.Ale p.doktorka řekla že zuby jsou pevné jen odhalené krčky.Prosím o váš názor co by bylo lepší a kolik bych asi zaplatila za celkovou horní snímatelnou náhradu a kolik za částečnou.Děkuji

  1. Dobrý den, z informace, že máte v horní čelisti pouze čtyři zuby, nemohu učinit závěr, jestli je vodné situaci řešit částečnou, nebo celkovou snímací protézou. Částečná zubní náhrada s drátěnými kotevními kotevními prvky a celková snímací náhrada je hrazená ze zdravotního pojištění. V případě zhotovení celkové snímací náhrady bude nutné zuby „vytrhnout“. Po vytržení je vhodné čekat cca. 6 měsíců na zhojení kosti, aby celková náhrada správně držela. Během toho období je vhodné zhotovit náhradu imediátní ( provizorní), kterou je možné nasadit ihned po extrakci zubů, takže se vyhnete období, kdy budete bez zubů. Cena této náhrady se pohybuje okolo 5 000 Kč.

 11. Dobrý den, manžel má snímatelnou horní protézu. V letošním roce mu již několikrát praskla na půl a musel si jí nechat vždy zubní laborantkou opravit . Jak je to možné, že stále praská? K fixaci používá lepidlo Corega. Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den, ano, je to možné. Jestliže náhrada takto praská, je třeba nejprve objasnit a odstranit příčinu. Může za to často bodové zatěžování zubní náhrady v jejím slabém místě. Na toto místo je třeba přijít a protézu nebo protézní lože adekvátně upravit. Zubní protézu je také možné vyztužit „drátěnou síťkou „.

 12. Dobrý den, mám (zatím) pevnou zubní náhradu na horních zubech. Už druhou. Je uchycena na cca pěti zubech. Bohužel špatným zásahem zubaře v zahraničí jsem o tu velice kvalitní první přišla a bylo nutno zhotovit druhou. V tomto případě jsem asi měla smůlu na techniky, protože od prvního dne mi neseděla, stále jsem měla bolavé a oteklé dásně. Lékařka mi tvrdila, že to je mojí špatnou reakcí. Přitom tu původní jsem měla deset let a zcela bez problémů. Od těch stálých zánětů jsem měla občas velké potíže, takže další lékařka to řešila takovým trvalým kanálkem k nejhorším potížím, odkud mohl odtékat hnis, plus antibiotiky. To jsem tak měla dalších osm let. Zkrátím to – nyní drží už jen na čestné heslo asi na dvou třech zubech. A podle všeho ty oba zadní budou špatné. A také mám prý velmi špatný stav té horní čelisti.
  Poslední lékařka mi jednoznačně řekla, že mohu mít jen a) tu prozatimní a poté tu b) snímací.
  Přesto bych se chtěla zeptat, jestli je nějaká možnost, když už to musí být tedy „zuby do hrnečku“, aby to byly nějaké kvalitní? Nějak ani té poslédní zubařce moc nevěřím. Nasazovala mi můstek na dolní zuby. Na mou sedmičku, falešná 6 a 5, a na mou čtyřku. Jenže to tam nešlo, tak to neuvěřitelně rvala, zatloukala, já při tom téměř omdlela bolestí, tak pak zavolala lékařku z vedlejší ordinace, která řekla, že se musí ty zuby ještě zbrousit a že ta náhrada je i velmi fest udělaná. Pak jsem uprosila o injekci a po několika dalších pokusech se jim to povedlo tam nasadit. Mám to zatím nalepeno prý jen provizorně. Nyní mne to – a je to půl roku od toho – stále ještě bolí, hlavně po jakémkoliv jídle. Paní doktorka, když jsem tam nyní byla, řekla, že je to v pořádku a že mi to na jaře přilepí na fest. (Zatím jsem za to zaplatila necelých 17 tisíc.) Já už mám strach, co bude dál, protože těch bolestí, co jsem zažila už jen při broušení těch dvou živých zubů (před tím otiskem) a pak ještě při tom příšerném nasazování, dodnes nemohu zapomenout.
  Myslíte, že mám nějakou jinou možnost?

  1. Dobrý den, jestli máte jakékoli pochybnosti s prací a přístupem zubního lékaře, navrhuji, abyste přešla k jinému. Z Vašeho příspěvku je patrné, že máte dlouhodobé potíže. Není v mých silách určit,na základě toho co píšete, diagnozu a plán léčby. Je třeba, aby se vám lékař komplexně věnoval a objektivně posoudil Váš stav. Při plánování léčby by Vás měl lékař seznámit s možnostmi ošetření, ze kterých si můžete vybrat. Bohužel, v určitých případech Vám zubní lékař nemůže nabídnout fixní řešení. Ale měl by Vás seznámit s možnostmi snímacího řešení, které může být i poměrně rozmanité.

 13. Dobrý den po vytržení všech zubů po spadnutí můstku mi zůstaly pouze stoličky po obou stranách za které držela zubní náhrada na přední zuby.Nyní mě jedna ze stoliček bolí a pravděpodobně mi ji budou muset vytrhnout.Je ještě možnost použít tuto protézu a přidělat místo drátku chybějící zub?Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, je to možné. Po vytržení zubu provede lékař otisk zubní čelisti i s náhradou. Zubní laborant pak do náhrady pouze doplní chybějící zub. Doplnění zubu do náhrady je třeba uhradit. Částka se pohybuje cca. 1 000Kč

 14. Dobrý den.rozpadla se mi vrchní 4.a já jej posléze vytrhla.byla rozpadla na dvě půlky. Ještě mi tam zůstal kousek zubu ale zapáchá mi rána.zbytek zubu mam nechat určité dat pryč ale kolik me bude stát náhrada a jaká?mam male dítě a nedostatek financí.říkaly me u posledního zubaře kolem 20000.tolik nemám. Je levnější varianta pro náhradu?moc děkuji za od po.

  1. Dobrý den, zbytek kořene je samozřejmě nutné si nechat odstranit. Nahrazení chybějícího zubu je možné řešit fixně, nebo snímatelně. Fixní řešení je samozřejmě finančně nejnáročnější. Je to zubní implantát, kde se cena za nahrazení jednoho zubu může pohybovat až okolo 35 tis. Dále pak zubní můstek. Dle materiálu a počtu zařazených zubů se pak odvíjí jeho cena. Nevýhodou je, že je třeba nabrousit zuby, které budou členy můstku. Což v případě intaktních zubů je velká škoda. Existují i některé tipy adhesivních můstků, které umožňují zhotovit můstek s minimálním zásahem do okolních zubů.
   Pak tu máme ještě možnost snímatelného protetického ošetření při ztrátě jednoho zubu. Tato možnost je z pravidla nejlevnější, ale zároveň nejméně komfortní pro pacienta.

 15. Dobry den. Chci se zeptat, kdyz pritely zbyva 11zubu dole, 4 nahore, muze pozadat sveho zubare o vytrhnuti vsech zubu a pozadat o celkove nahrady? Dekuji

  1. Dobrý den, požádat o to samozřejmě může. Otázkou je, jestli mu bude vyhověno. Jestli že by zubní lékař usoudil, že by tímto zákrokem vědomě poškodil pacienta, nemusí být vašemu příteli vyhověno.

 16. Dobrý den,je mi 55 let,chtěla bych se zeptat na řešení mého problému s dolními zuby.Mám vytržené všechny 4,5,6,7 a zůstaly mi jenom přední dvě 1,2,3 a z toho obě 1 a jedna 2 vpravo se mi hýbou a mám bolestivé dásně kolem těchto zubů.Zubař mi ty kývající zuby chce nechat a na zbytek udělat částečnou zubní náhradu,ale mě vadí právě ty kývající zuby.Finančně si nemohu dovolit něco drahého.Chtěla bych vědět Váš názor.Děkuji za odpověd.

  1. Dobrý den, doporučil bych řešení pomocí fixní dlahy na přední zuby. Zdlahováním parodontitických zubů se výrazně prodlouží jejich životnost a vy se zbavíte pocitu nepříjemného viklání. Zároveň bych doporučil zvážit parodontologické ošetření těchto zubů a návštěvu dentální hygieny, kde by vás měli instruovat o správné péči o tyto zuby.

 17. Dobrý den, na horní čelisti mám můstek, který je fixován na jedničce, na dvojce a na poslední stoličce, která je ve velmi špatném stavu. Můstek často vypadává a brzy již nepůjde nasadit. Jaké mám možnosti náhrady můstku až nebude funkční? Děkuji Mirek

  1. Dobrý den, v případě, že by se nepodařilo zachránit pilířový zub fixní konstrukce (poslední stoličku), nemáte jinou možnost, než investovat do zubních implantátů, jestliže chcete nesnímatelné řešení. Jedná se o finančně náročné ošetření. V případě zájmu o snímatelné řešení je potřeba myslet na to, že jedničku a dvojku je třeba opatřit některým typem korunkové náhrady.

 18. Dobrý den ,chtěla bych se informovat co by bylo vhodnější zda implantáty či snímací náhrada,na dolní čelist ,když chybí po obou stranách zuby zleva 4,5,6,7, zprava 5,6,7, zprava je i dost málo kosti , zubař mi doporučil náhradu na patentky ,ale mám strach aby mi kost stále neubívala ,raději bych implantáty ,děkuji za odpověd

  1. Dobrý den, získání kosti v dolní čelistije možné. Jedná se ale o poměrně obtížný zákrok, který nemusí umět každý implantolog. Záleží zde na vašem přání a na vašich finančních možnostech. Ošetření pomocí zubních implantátů je podstatně finančně náročnější. Snímací náhrada v tomto rozsahu je také vhodnou variantou ošetření.

 19. Dobrý večer.
  Moje maminka 70 let přišla vinou paradentozy o všechny zuby.Po více než půl roce ji zubni lékařka zhotovila protézu, která při jídle i pití nedrží.Nepomáhají ani fixačni krémy.Nošení je navíc bolestivé, vznikají otlaky a odřeniny.Paní zubařka další úpravy odmítá se slovy,že tělo jednoduše protézu nechce přijmout.Pronesla i větu, že se maminka najedla za těch 70 let už dost, tak už nesejde zda jí sedí v ústech,nebo ne.Zdá se mi to neetické a uražlivé a že si tohle k pacientovi lékař dovolit nemůže.Ptám se tedy, zda je možná reklamace na špatně provedenou protézu a případná stížnost.Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den, k chování zubního lékaře se vyjadřovat nebudu, vyjádřím se pouze k problematice zubní náhrady. Zubní náhrada by v žádném případě neměla způsobovat při nošení bolest a otlaky. Náhradu je třeba upravit tak, aby tyto problémy pominuly, případně je nutné náhradu rebazovat nebo zhotovit novou.

 20. Dobrý den mam rotroušenou sklerózu jsem v invalidním důchodu chtěla bych se prosím zeptat mam paradentózu všechny zuby se musí vytrhnout kolik prosím bude stát zubní náhrada horní i dolní čelisti.
  Děkuji

  1. Dobrý den, zubní náhrada horní a dolní čelisti by měla být hrazená ze zdravotního pojištění. Bohužel tato náhrada se zhotovuje cca 6 měsíců po extrakci zubů, tedy v době, kdy dojde k úplnému zhojení kosti a měkkých tkání. Ihned po extrakci zubů je vhodné zhotovit náhradu imediátní. Tato náhrada se nasazuje ve stejný den kdy došlo k extrakci zubů a tudíž vás funkčně i esteticky rehabilituje. Náhradu je ale nutné během půl roku častěji upravovat, protože dochází k neustálé přeměně kosti a sliznice. Tato náhrada hrazená ze zdravotního pojištění není a pacient si za ni připlatí okolo 5000 za čelist.

 21. Dobrý den,
  od ledna tohoto roku mám v léčbě jedničku vpravo nahoře-vyčištění kanálků,asi dva měsíce zub otevřený,poté kanálky zaplněny čímsi léčivým.Bolesti se opět ukázaly,tudíž nové čištění,jiná léčivá výplň a náhradní plastová korunka.Od té doby byl zub chvíli v klidu.Poslední dobou zub opět pobolívá.Lékař mi řekl,že pokud bude zlobit bude vytržen a doporučil implantát. Na ten ovšem nemám finance.Levá strana-na 1,2,3 mám posazený můstek na pevno který pokračuje 4 a 5kou do ztracena nebo jak to nazvat.Na 4 a 5 nelze kousat,další jiný zub již není.Pravá strana-jednička v léčbě,dvojka korunka,3-6 můstek na pevno,7-jediný a poslední původní zub.Požádala jsem o vytrhání zbytku zubů a plnou protézu-nebylo mi vyhověno.Můžete prosím poradit jak postupovat?Děkuji,Prýmková

  1. Dobrý den, vaše situace je obtížně řešitelná a chápu vaše přání, ale žádný svědomitý zubní lékař nejspíš neprovede kompletní extrakci zubů v horní čelisti. Tady bych se především snažil využít kořen pravé horní jedničky. Jestliže zub byl delší dobu otevřen, pak velmi špatně snáší uzávěr. Je ale nezbytné tento kořen důkladně vydezinfikovat, zaplnit a zub uzavřít. Zub se zpravidla uklidní. Bohužel neznám vaše lékařské záznamy a neviděl jsem RTG snímek aktuální situace, tak nemůžu posoudit stav kořene.

 22. Dobrý den, je mi 22 a zuby mám ve velmi katastrofickem stavu. Horní zuby mám celkem v pohodě, ty dolní jsou příšerne. V pořádku mám jen čtyři přední. Zbytek je v hroznem stavu. 6 mi chybí jedna úplně a ty ostatní jsou úplně derave, skoro ve všech mám momentálně velké díry, nebo cementove výplně. Kousu pouze na jeden a půl zubu. Způsobuje mi to velké zdravotní i psychické problémy. Co s tím? Zuby jsou opravdu velmi nemocné, ulamuji Se a i bolí. Jaká náhrada bude nejlepší? Děkuji za radu.

  1. Dobrý den, tady velmi záleží na vašem budoucím přístupu a motivaci tuto situaci řešit. Samozřejmě velkou roli zde budou hrát vaše finanční možnosti. I zdánlivě velmi poškozené zuby se dají rekonstruovat.

 23. Dobrý večer,před třemi měsíci mi byla vyvrtána čtyřka vlevo dole.Od té doby mám stále bolesti,někdy velmi silné.Dnes mi lékařka udělala kontrolní rtg zubu,bez nálezu a zánětu.Plomba je hlubší,ale prý nezasahuje k nervu.Zub je vitální.Pouze kořen zubu je asi 2mm od nervu v čelisti.Jak se toto řeší?Extrakcí zubu?

  1. Dobrý den, je třeba důkladně zapátrat po příčině bolesti. Bolest zubu, která trvá tři měsíce není úplně obvyklá. Zub může být takto citlivý z řady různých důvodů. Jedná se o spontánní bolest nebo o bolest na určitý podnět (studené, teplé,…)? Je zub citlivý na skus? Objasnit příčinu bolesti může být poměrně složité.

 24. Dobry den je mi 24 let a zuby mam v otresnem stavu a myslim ze diky tomu mam celkove oslabeny organismus.Delaji se mi vacky casto to boli apod.:( horni celist si myslim bude na cele vytrhnuti spodni mam zuby sve se zacinajicimi kazy. Rodice hodne zanedbali a ja z fin. Duvodu budu chtit snimaci protezu. Mohla bych poprosit o radu/doporuceni, kam s tim zajitjak postupovat a na kolik to vyjde. Je to akutni uz s tim nemuzu fungovat. Dekuji za rady a hezke dny. P.

  1. Dobrý den, zajděte si ke svému zubnímu lékaři,ten by měl být schopen Vám pomoci. Je třeba zuby pořádně vyšetřit a naplánovat terapii. Nejspíš bude potřeba zhotovit imediátní náhradu. Je to snímací náhrada, která se nasazuje ihned po extrakci zubů a nosí se do doby, než dojde ke zhojení kosti, které může trvat cca 6 měsícu. Za tuto náhradu je ale nutné si připlatit a cena se pohybuje okolo 4-5 tisíc. Definitivní snímací náhrada je už hrazená ze zdravotního pojištění.

 25. Dobry den, mam 45 rokov a skoro celou horni zubni nahradu, na hackach mam zbyle dva zuby drzici na kazde strane jeden z estetickych dovodu bych chtel zbyle dva zuby vytrhnout a nahradit celou zubni nahradou bez hacku, problem mam uz u tute snadno mi vypadne, prosim vas jak celkova zubni nahrada drzi musim se bat ze mi nekde na schuzi vypadne dekuji s pozdravem Honza.

  1. Dobrý den, s retencí celkové horní náhrady z pravidla nebývá problém. Drží především na základě adheze a podtlaku. Abychom tohoto dosáhli, je třeba mít absolutně přesný otisk protézního lože. Ve vašem případě bude nutné, nechat si zhotovit náhradu imediátní. Je to náhrada, která je nasadí ihned po extrakci zbylých zubů. Tato náhrada je pouze dočasná a nosí se do doby, než se plně zahojí kost po extrakci zubů (cca 6 měsíců) .

 26. mam zuby v katastrofalnim stavu a paradentozu potrebuji vse vytrhnout a zubni nahradu potrebuji celkovou spodni i vrchni kolik me to bude stat penez

  1. Dobry den, horni i dolni totalni snimaci proteza je hrazena ze zdravotniho pojisteni. Problem je v tom, ze po extrakci zubu je potreba cekat cca. 6mesicu na zhojeni kosti. Z toho duvodu se dela prechodna imediatni proteza, ktera vychazi cenove cca. 5000Kc na celist.

  1. Dobry den, snimaci zubni nahradu do sklenicky s vodou davat namusite. Staci, kdyz si protezu kazdy vecer vycistite mechanicky kartacem a mydlem, oplachnete a suchou vlozite do krabicky. Jednou za tyden je vhodne pouzit specialni cistici a dezinfekcni prostredek, ale neni to nezbytne nutne.

 27. Dobrý den,
  jedná se o nesymetrický defekt, který se velmi obtížně řeší uspokojivě snímací zubní náhradou. Ze snímacích náhrad bych doporučil skeletovou zubní náhradu, která je velmi dobře účinná v přenosu žvýkacích sil a tím pádem ve stabilizaci náhrady.

 28. Dobrý den, chtěl bych se zeptat na náhradu, v horní čelisti mam rozpadle poslední dvě stoličky jaká náhrada by byla tak vhodná děkuji

 29. Já sá chcem opytat mám vrchní zuby v dezolatnem stavu.kdeze mám 22 rokov a málo financii chcela by som sá opytat dá sá to nahradit protezou

  1. Dobrý den, v případě, že sanace a použití vašich zubů na fixní náhradu je mimo vaše finanční možnosti, tato situace se samozřejmě dá řešit extrakcí ( vytrhnutím) těchto zubů a nahrazením snímací náhradou. Základní podoba této snímací náhrady je hrazena ze zdravotního pojištění.

  1. Dobrý den, základní typ snímací náhrady je hrazen ze zdravotního pojištění. Pokud by vám tato náhrada nevyhovovala, je možné zhotovit náhradu skeletovou. Je to snímací náhrada s litými kovovými prvky. Tato náhrada lépe sedí a je lépe snášena. Je potřeba si za ni ovšem připlatit. Cena se pohybuje okolo 5 000Kč.

   1. Dobrý den. Matka přišla o čtyři horní přední zuby, stomatolog ji vyrobil zubní náhradu zachycenou za špičáky na velice slabých drátcích s tím, že na protézu nesmí nikdy kousat, ani se to nedá. Protéza je prý pouze na parádu a matka za ni zaplatila necelé 3000 Kč, navíc vůbec nesedí, vypadává z úst a musí se pořád přilepovat koregou, což funguje tak 3 hodiny. Poraďte prosím, nechtěla nikdy jen nějakou provizorní náhradu a za tolik peněz by ji ani nikdo nečekal. Navíc mezi předními zuby jsou velké mezery, cca 0,5 cm. Reklamace nebyla uznána s tvrzením, že se jedná jen o parádu na velice krátkou dobu. Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den, z toho co píšete usuzuji, že se jedná o náhradu imediátní. Tedy o dočasnou náhradu, která nahrazuje chybějící zuby ihned po extrakci. Ihned po extrakci se definitivní náhrada zhotovit nedá, protože je třeba čekat na zhojení kosti, které může trvat půl i roku.
     Tím, že se kost a dáseň po extrakci poměrně rychle mění, náhrady přestávají sedět a je třeba je pravidelně upravovat.
     Řešením by mohlo být vytvoření provizorního fixního můstku.

 30. Dobrý den,
  mám zhotovenou zubní náhradu. Tvarové dva přední záchytné dráty
  mně za celou dobu nošení náhrady již třikrát praskly. Dle mého
  soudu se domnívám, že je více druhů drátů používaných při výrobě
  (tvrdost, houževnatost, pevnost, síla průměru) ale to prasknutí drátu
  těsně u plastu neřeší. Je třeba zvolit zakotvení a ukončení z plastu
  buď jiným tvarem či pozvolnou redukcí silného drátu na slabší průměr.
  Prosím o Váš názor.

  1. Dobrý den, jako zubní lékař vám nejspíš nedokážu na vaši otázku uspokojivě odpovědět. S tímto dotazem je vhodné se obrátit přímo na zubního laboranta. Nicméně předpokládám, že zubní laborant má velmi omezené možnosti při výběru drátu. Postupná redukce u drátěné spony není možná. Tato redukce je možná pouze u některých druhů litých spon.
   Drátěná spona má funkci stabilizační a retenční. Jestliže výrazně převažuje funkce retenční, dochází k přetěžování a životnost drátěné spony se snižuje. Źivotnost drátěné spony se také snižuje častým dotahováním. V takovém to případě je vhodná úprava náhrady, případně zhotovení nové náhrady s ohledem na přetěžování drátěných spon.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Top