POSTENDODONTICKÉ OŠETŘENÍ

postendoPo endodontickém ošetření je výrazně snížena mechanická odolnost zubu. Důvodem je odstranění zubní dřeně, která vyživuje dentin a zubovina je tak pružnější. Po odstranění dřeně a výraznému úbytku zubní tkáně se zub stává křehkým. Ve snaze vyhnout se frakturám zubu nebo dokonce jeho extrakci, musí být endodontický zub dostavěn pomocí adhezivního materiálu, který zub zpevní. Další možností ošetření je použití onlaye. Onlay představuje část zubů, která nahrazuje žvýkací plochu. Zubní lékař provede v ordinaci otisk endodonticky ošetřeného zubu a zubní laborant podle otisku vytvoří onlay. Onlay bývá kovová nebo keramická.

Inlay_onlay_overlay

Ošetření pomocí korunky bývá také velmi často indikováno. Korunka představuje část zubů, která ční nad dáseň. Připevňuje se na pahýl zubu. Zubní pahýl představuje zbytek ze zubu, který zůstal po ošetření a který musí být velmi často ještě dostavěn buď kompozitním materiálem, sklopolyalkenátem, nebo i amalgámem. Takto dostavěný zubní pahýl lékař brousí na korunku. Po nabroušení se v ordinaci udělají otisky a podle nich vytvoří zubní laborant korunku. Korunky můžeme rozdělit podle materiálu na:

  • pryskyřičné
  • celokovové
  • keramické
  • fasetované (tělo korunky tvoří kov a ta část, která bývá vidět při úsměvu je krytá estetickým materiálem např.pryskyřicí nebo keramikou )

 

Jestliže z vlastní zubní korunky nezbylo již téměř nic (zůstává pouze kořen zubu) a pahýl proto nelze dostavět, musí být vytvořená kořenová inlay (kořenová nástavba). Kořenová nástavba je zakotvena v kořenovém kanálku. Měla by sahat až do 2/3 jeho délky a nad dáseň vystupuje pouze pahýl kořenové nástavby. Na tento pahýl je pak možno připevnit korunku.

zubni-korunka-predpo-2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top