OŠETŘENÍ KOŘENOVÝCH KANÁLKŮ

Ošetření kořenových kanálků

 

Co si představit pod pojmem ošetření kořenového kanálku? Proč se tento výkon provádí? Co nám ošetření kořenového kanálku přináší a jaká jsou jeho rizika?

Na těchto pár základních otázek je důležité znát odpověď, abychom byli v obraze.

Zdravý zub v sobě obsahuje zubní dřeň, která ho zásobuje živinami a odvádí ze zubu informace do mozku o aktuálním stavu. Zubní dřeň je vlastně nervový a cévní svazek, který do zubu vniká malým otvorem v oblasti hrotu kořene a zajišťuje správnou funkci zubu. Co se ale stane se zubní dření, jestliže zub postihne rozsáhlý kaz? Zubní dřeň má svůj vlastní obranný mechanismus, díky kterému je dlouhou dobu schopná odolávat vlivu zubního kazu. Zubnímu kazu se ovšem nedá odolávat do nekonečna. Zubní kaz se neustále zvětšuje a proniká do zubní dřeně, kterou infikuje bakteriemi. Vzniká tak zánět uvnitř zubu, který se šíří kořenovým kanálkem do kosti. Mozek dostává signály, které vyhodnocuje jako silou bolest. Často dochází i k otoku a ke zvětšení mízních uzlin v dané oblasti. V této akutní fázi jsme nuceni vyhledat lékařskou pomoc.

Vzhledem k tomu, že příčina bolesti je nyní uvnitř zubu, případně v kosti kolem kořene, nestačí pouze důsledně odstranit zubní kaz, ale je nutné odstranit i infikovanou dřeň nebo tlející nekrotickou tkáň z kořenového kanálku. Jedině to nás dokáže zbavit bolesti.

Ošetření kořenového kanálku je časově, a z toho důvodu i finančně, náročný výkon. Je třeba si uvědomit, že ošetření kořenového kanálku je jediná cesta, jak zub zachránit. Nebo-li v případě, že kořenový kanálek z nějakého důvodu nelze řádně ošetřit, zub se velice pravděpodobně zachránit nepodaří.
Ošetření kořenového kanálku je výkon, který je hrazen ze zdravotního pojištění. Úhradová vyhláška jasně stanovuje postup a částku za toto ošetření. Realita je však taková, že ošetření kořenového kanálku hrazené ze zdravotního pojištění dlouhodobě nefunguje. Jde o to, že stanovený postup je pouze základní a neumožňuje kořenový kanálek řádně ošetřit. Troufám si říct, že dochází pouze k převedení akutní fáze do fáze chronické. Zánět v těle probíhá dál, ale mozek nedostává signály o bolesti. Jedná se však pouze o dočasný stav, protože nikdy nevíme, kdy zub začne znovu bolet. Proč tedy zubní lékař neprovede jiný postup než ten v úhradové vyhlášce?
Je to velice jednoduché. Zubní lékař za ošetření kořenového kanálku od zdravotní pojišťovny nedostane ani takovou částku, která by mu pokryla materiálové náklady na toto ošetření.
Pro představu: zdravotní pojišťovna aktuálně zaplatí zubnímu lékaři za ošetření kořenového kanálku necelých 270 Kč. Materiálové náklady za řádné endodontické ošetření jsou mnohem vyšší. Pohybují se od 500 Kč do několika tisíc podle náročnosti ošetření a použité technologie.
Je tedy zřejmé, že není možné očekávat nadstandardní ošetření, hrazené ze zdravotního pojištění.

Jak tedy probíhá ošetření kořenového kanálku?

Endodontické ošetření v zásadě zahrnuje tyto fáze:

  • odstranění zbytků postižené dřeně
  • mechanické a chemické opracování dřeňové dutiny a kořenových kanálků
  • hermetické vyplnění vzniklé dutiny vhodným výplňovým materiálem

 

Zub, který má poškozenou zubní dřeň, je velmi často stále destruován rozsáhlým kazem. Je proto nezbytné nejprve kompletně odstranit zubní kaz a teprve potom začít s ošetřením kořenového kanálku. V opačném případě může docházet k tomu, že bakterie obsažené v zubním kazu budou neustále infikovat „léčený“ kořenový kanálek.

Před otevřením zubu ( kořenového kanálku) je také důležité zajistit takové podmínky, aby nedocházelo k infikování zubu bakteriemi z úst. Ideálním řešení je použití tzv. kofferdamu. Jedná se o latexovou blánu, kterou zubní lékař izoluje zub, nebo skupinu zubů od dutiny ústní. Díky kofferdamu zubní lékař zabrání tomu, aby se do pracovního pole dostala slina nebo krev a výkon tak mohl probíhat v ideálních podmínkách.

Smyslem ošetření kořenového kanálku je odstranění infekční tkáně uvnitř zubu, přesné změření délky kořenového kanálku, mechanické opracování a rozšíření kanálku tak, aby se dostal desinfekční výplach až po špičku kořene. Dezinfekce kořenového kanálku hraje významnou roli v endodontickém ošetření. K výplachu kořenového kanálku se používají poměrně agresivní látky, které se díky kofferdamu nedostávají do úst, ale účinkují pouze v zubu. Po důsledné dezinfekci kořenového systému následuje zhotovení kořenové výplně.

V případě, že se jedná o bolavý zub, aplikuje lékař do kanálku nejdříve léčivou vložku a definitivní ošetření se odkládá do doby, než bude pacient zcela bez potíží.
Poté se léčivá vložka z kanálku odstraní a zub se znovu zcela vydezinfikuje. Kanálek se vysuší a aplikuje se do něj definitivní výplňový materiál, tedy guttaperča. Pro ověření správnosti ošetření se provede RTG snímek zubu po plnění. Správně zaplněný kořenový kanálek na RTG poznáme tak, že kořenová výplň sahá až po špičku kořene.

Ošetřením kořenového kanálku to ale nekončí. Zub, který není vyživován zubní dření je křehký a často tak dochází ke vzniku prasklin, které mohou znamenat i konec funkčního období vašeho zubu. Zub s ošetřeným kořenovým kanálkem je vhodné ochránit zubní korunkou, nebo jiným typem protetické náhrady. Viz. dále na stránce postendodontické ošetření.

2 thoughts on “OŠETŘENÍ KOŘENOVÝCH KANÁLKŮ

  1. Dneska jsem absolvolala vyplnění kanálků u tří zubů. Jeden byl samostatný, ale prý mrtvý, druhý pod korunkou a třetí pod můstkem. Pan dr. říkal, že ta korunka i můstek jsou špatně zhotovené, netěsní. Jelikož toto ošetření bylo finančně dost náročné, opravdu musím nechat vyměnit i stávající protetiku? Děkuji za odpověď I.P.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Top