PROTETICKÉ OŠETŘENÍ

Protetika představuje směr zubního lékařství, který se zabývá nahrazováním jednotlivých části zubů (zubní korunky) nebo nahrazováním chybějících zubů, a to i u bezzubé čelisti. Úkolem je pacienta rehabilitovat po stránce funkční, estetické a zároveň i po stránce psychické. Současný trend protetického ošetření směřuje k fixnímu (nesnímatelnému) řešení, které je velmi dobře přijímáno a téměř dokonale pacienta rehabilituje. Protetické ošetření můžeme rozdělit na dvě základní skupiny podle toho, jestli je náhrada snímatelná, nebo ji má pacient v ústech napevno.
 • Fixní zubní náhrady
 • Snímatelné zubní náhrady

Fixní zubní náhrady

Představují náhrady, které pacientovi zůstávají napevno v ústech. Nahrazují poškozenou klinickou korunku, celou korunku, případně chybějící zub. Podle rozsahu protetického ošetření můžeme rozdělit fixní zubní náhrady na:
 • rekonstrukce části korunky
 • korunky
 • můstky

 

Rekonstrukce části korunky

Inlay_onlay_overlayJak již název napovídá, jedná se o laboratorně zhotovené chybějící části zubů. Patří sem inleje, onleje, estetické fazety i kořenové nástavby. Pod pojmem inlej si můžeme představit zubní výplň zhotovenou v laboratoři. Inlej bývá kovová, keramická nebo kompozitní a je indikována do míst po rozsáhlé preparaci, kde by výplň zhotovená v zubní ordinaci nebyla optimální. Onlej je stejně jako inlej laboratorně zhotovená výplň, která je oproti inleji rozsáhlejší. Sahá až ke žvýkací ploše zubu. Cena za overlay se pohybuje okolo 5 000 Kč.

fazetaPod pojmem estetická fazeta si můžeme představit laboratorně vyrobenou tenkou přední plošku zubu, která je viditelná při úsměvu a která se po obroušení přední části zubu na tento zub nacementuje. Tak získáme dokonalý estetický výsledek. Cena této fazety se liší podle materiálu. Keramická – cca 6 000 Kč, Fotokompozitní – cca 4 000 Kč. Fazetu je možné si nechat zhotovit zubním lékařem rovnou v ordinaci. Taková to fazeta je z fotokompozitního materiálu a její cena se pohybuje přibližně okolo 2 500 Kč.

Velmi rozšířenou fixní náhradou je kořenová nástavba. Kořenová nástavba může být zhotovena z kovového materiálu nebo z plastického materiálu. Nástavba z kovového materiálu vzniká v zubní laboratoři. Má část kořenovou a část korunkovou. Kořenová část sahá do 2/3 endodonticky ošetřeného kořenového kanálku a má za úkol fixovat korunkovou část. Korunková část představuje zubní pahýl (simuluje obroušený zub na korunku). Na tento pahýl pak zubní lékař nacementuje korunku.
zubni-korunka-predpo-2

Korunky

Rozdíl mezi korunkou a vNasazeni_finalni_korunkyýplní je ten, že korunka pokrývá celý povrch zubu a tím jej chrání. Zuby preparované na korunku bývají často destruované a křehké, a proto by ošetření pomocí výplně nevydržely. Hrozila by fraktura zubu. Proto se tyto zuby překryjí korunkou, která funguje jako ochranný plášť. Podle materiálu můžeme rozdělit korunky na :

 

 • celokovové

  kovova_korunkajsou indikovány do zadního úseku chrupu, kde působí poměrně velké žvýkací síly a kde tyto korunky esteticky příliš neruší. Tyto korunky mají ze všech korunek největší životnost, avšak nejhorší estetiku. Jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Pacient doplácí pouze použitý kov a částka málokdy přesáhne 50 Kč.

 

 • pryskyřičné

  prys. kor.odolnost pryskyřičné korunky při běžném užívání je poměrně malá, proto i její životnost nebývá příliš uspokojivá. Jedná se ale o levnou variantu protetického ošetření, které pacienta rehabilituje po stránce funkční, estetické i psychické. Pryskyřičná korunka je vhodná k provizornímu ošetření. Cena této korunky se pohybuje okolo 1 000Kč.

 

 

 • keramické

  korunka kov a ker.mají nejlepší estetický výsledek. Tyto korunky mohou být vyrobeny tak dokonale, že jsou k nerozeznání od opravdového zubu. Keramická korunka je velice tvrdá, ale zároveň křehká. Může se proto stát, že při nešetřeném zacházení tato korunka praskne. Ošetření touto korunkou bývá zpravidla nejdražší. Jedna korunka přijde přibližně na 7 000 Kč.

 

 

 • metalokeramické

  metalokerjsou tvořeny ze dvou materiálů – z kovu, který pokrývá celý povrch zubu a z keramiky, která nasedá na kov a plní tak estetickou funkci. Cena metalokeramické korunky se pohybuje okolo 6 500 Kč.

 

 • Fazetovaná korunka s fazetou z kompozitního plastu.

  Jedná se o modifikovanou celokovovou korunku. Tato korunka je pokrytá estetickým materiálem pouze z viditelné strany. Žvýkací ploška a ploška přivrácená do úst je kovová. Cena se pohybuje okolo 3 500 Kč.

 

Můstky

 

mustekMůstek představuje fixní konstrukci, která má za úkol překlenout mezeru způsobenou chybějícím zubem a tento zub tak nahradit. Můstek tvoří pilířové konstrukce, které jsou stejně jako korunka připevněny k zubnímu pahýlu, a dále pak mezičleny. Mezičlen představuje pouze korunkovou část chybějícího zubu a společně s pilířovými konstrukcemi tvoří jeden celek, tedy můstek. Můstky rozdělujeme podle materiálu stejně jako korunky na můstky pryskyřičné, celokovové, keramické a metalokeramické. Vlastnosti jednotlivých můstků se proto podobají vlastnostem jednotlivých korunek (viz. výše). Cena můstku závisí na počtu pilířových konstrukcí a mezičlenů.

 

 

metalokeramicky-mustek-1

Do fixních zubních náhrad můžeme zařadit i protetické rekonstrukce pomocí implantátů (viz.dále)

152 thoughts on “PROTETICKÉ OŠETŘENÍ

 1. Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat na otazku ohledně fazet. Mam křivou jedničku a dvojky mam take nevzhledne. Zuby mam jinak uplne rovne a nemam zadny kaz. Jedine co mi vadi jsou ty 3 zuby. Nemohu si dovolit nosit rovnatka a tak bych se chtěla zeptat kolik by priblizne stála konverzace a vyhotoveni 3 novych fazet. Pokud je cena vysoká, dá se to platit jiným zpusobem než vše hned hotove? Dekuji okoli Ostrava

 2. Dobry den, chtela jsem se zeptat kolik by stalo udelat prvni dva zuby. Bohuzel jsem nechala stav mych zubu dojit az tak daleko ze se mi lamou. Mam bohuzel strach ze zubaru a zuby velmi citlive. Zuby se mi rozpadavaji ale predni dvazuby bych potrebovala opravit. Oblast Karvina. Dekuji moc

  1. Dobry den, podle informaci ktere od vas mam, muze byt rozpeti opravdu velmi siroke. Od 0 – 100 000Kc. Uz jen proto, ze jste se odhodlala napsat tento dotaz, jste dala najevo, ze se svymi zuby chcece neco delat. Proto jsem za vas dotaz velice rad a mohu vam pouze poradit to, abyste prekonala svuj strach a domluvila si konzultaci u zubniho lekare, ktery vam jiste poradi nejlepsi reseni. Cim drive tak ucinite, tim vice penez usetrite.

 3. Dobrý den , můj zubař má dovolenou je pátek a mě vypadla pevná zubní náhrada co mám dělat ?

  1. Dobry den, jestli ze uvolnenim fixni nahrady doslo k bolestem nebo otoku, to znamena ke vniku akutni situace, je vhodne vyhledat pohotovostni sluzbu. V opacnem pripade vam nezbyva, nez vyckat na navrat vaseho zubniho lekare, pripadne na lekare, ktery vaseho osetrujiciho lekare zastupuje v dobe dovolene.

 4. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mam problém s vysokou kazivosti zubů, horní zuby mam 1 v pravo pryskyřice, 3,4,5 v pravo keramiku, 2 v levo chybí, 3 napůl dostaveny, zbytek hornich zubu maji same blomby. Můj zubař mi chce udelat můstek kvuli chybejicimu zubu za 15000, bohuzel finančně si to nemůžu dovolit. Je jina možnost? Už jsem uvazovala i o celkove snimatelne zubní náhradě, driv nebo pozdeji me určitě stejne asi čeká, s mou kazivosti. Je mi 28let. Děkuji

  1. Dobry den, tak v prve rade je potreba u vas vyresit otazku kazivosti a teprve pote resit zpusob, jak nahradit chybejici zub. Ta se vyresi jedine profesionalni dentalni hygienou a nasledne duslednou domaci peci o zuby.
   Zpusobu, jak resit ztratu jednoho zubu je vice. Vas zubni lekar vam jiste rad poradi tu spravnou moznost prave pro vas.

 5. Dobrý den, mám udělaný metalokeramický můstek na předních zubech. Ale je udělaný špatně..tedy jedničky jsou každá jinak velká a ještě mám jednu jakoby uprostřed…vypadám jako kyklop…lze můstek sundat a opravit?

  1. Dobrý den, i já jsem byla nespokojena s můstkem na předních zubech… Moje zubařka tvrdila, že je vše v pořádku a nakonec jsem se obrátila na zubní komoru a vrátila mi peníze. NYNÍ mám novou zubařku a nemůžu si ji vynachválit. Nečekejte na nic vy jste za to zaplatila, takže to buď musí udělat nové nebo vrátit peníze.

 6. Padají mi Fasety
  Dobrý den. Mám dotaz. Před 2,5 měsíci jsem si nechala udělat fasety na přední dolní a horní zuby. Už po 3 mi některý ze zubu spadl. Zubař mi říká, ze je normální ze to 2-3x spadne, ale to mi normální nepřipadá – mám 2 známe co to mají a žádné nikdy nic nespadlo. Je zázrak že jsem zatím stratila jen 1 zub. Poslední mi spadl v noci ve spánku. To mi připadá opravdu divné. Mate někdo nějaké zkušenosti s podáním faset? Díky moc

 7. Dobrý den ,
  má zubní lékařka by mi chtěla udělat můstek na obou stranách dole tři zuby nalevo a tři napravo..chybí mi tam 6 a tak tam potřebuji už náhradu… mohu vás poprosit o přibližnou cenu jednoho můstku ze tří zubů….15 000 jen za jednu stranu mi přijde až moc děkuji Hanzloá

 8. Dobrý den. Mam můstek 3-7 vlevo nahoře starý 15 let který je už prokousaný, tak jsem ho chtěl vyměnit. Lékařka udělala rentgen a sdělila mi že mám začínající paradentozu , že se s tím nedá nic dělat.Na kontrolu chodím 2x ročně a nikdy o tom nemluvila. Prosím o radu jaké jsou možnosti.
  Děkuji.

 9. Dobrý den, mám dotaz. Měla jsem můstek vlevo nahoře od 4. do 7. zubu (náhrada za 6. zub). Postupně se ulamoval, nyní mi byl udělán nový můstek, který si ovšem dobře nesedl, zatím se opravoval asi 5x, ovšem stále mě dráždí a dělá se mi zánět. Je toto normální a je šance, že se můstek upraví nebo jde o vadný můstek a bylo by vhodnější udělat nový? Je možné můstek reklamovat? děkuji za odpověď

 10. Dobrý den,
  stalamse mi „nehoda“ před 15ti lety mi byla zhotovena korunka na 3vlevo nahoře.Dvakrát se mi přihohodilo, že mi korunka spadla a tak mi byla znovu přilepena.Jenže jak čas letí stalo,že korunka mi opět vypadla,ale tentokráte jsem v ní našla kus čeho si černého a ani na zbytek zubu co přesahoval dáseň nebyl pěkný pohled.
  Velmi jsem mi byla šokovaná výkonem u zubaře.Odpoledne jsem navštívila ordinaci a očekávala jsem nějakou domluvu- co s tím, jaké jsou možnosti.
  Ještě nyní jsem v šoku, první co bylo, že jsem dostala injekci,po té vrtačka vykonala své, další přípich a pak ještě další.Dostala jsem prý slkeněný čep, který byl něčím zaplacnut,později se to brousilo a ještě o něco později mi byla,, vrácena“ má korunka během tří minut lepení zpět. Celá akce trvala zhruba 1 hodinu. Po tě mi bylo sděleno hodinu nekousat a celkem k zaplacení 2.330kč.Byla jsem omráčená nejen tímto výkonem (výše popsaným),ale cenou.Až doma když jsem se podívala do zrcadla mi došlo co mám za sebou.
  Bylo mi sděleno, že tuto častku moho vzhledem k mé situaci(jsem invalidní důchodce) mohu spaĺatit na dvě částky.
  Chci se zeptat co z tohoto výkonu hradí průmyslová pojištovna a co musím zaplatit já jako pacient?
  Až trochu splaskne otok horního rtu chci se zubaře zeptat zda nebyla jiná možnost.Očekávala jsem konzultaci,nabídka ošetření,pěkně krok za krokem, ale ne hrc a frc…a odcházela jsem s dvojitým šokem.A ještě ze mě udělali dlužníka.

  1. Jestli jste položila dotaz, a na ten nebylo odpovězeno, tak proč jste připustila pokračování dle libosti zubaře?

 11. Dobrý den,
  byla jsem dnes na odstranění fixní korunky a vytvoření dočasného můstku a jsem znechucená ubrečená a nevim co mám dělat. Zubař mi mustej udělal křivý ačkoliv jsem mu to říkala :( mě takto nechal odejít… Prosím Vás o radu kde si nejlépe nechat udělat keramický už stálý můstek který bude vypadat krásně, protože se jedná o přední zuby a jsem žena, která se samozřejmě chce usmívat a ne mít pokaždé depresy ze svých zubů. cca cena ?

  Děkuji Vám za odpověd

 12. Dobry den, mohl by me prosim co nejdrive kontaktovat kvalitni zubni lekar, ktery je schopen nahradit zub (dost mozna vc. korene) v cenovych relacich uvedenych vyse v clanku? V cenicich vsech pracovist v Praze ctu o castkach od 15 – 20 000 vyse. V mem pripade se jedna o stolicku ve velmi spatnem stavu, castecne uz odlomenou s rozsahlym kazem – tzn. predpokladam uplnou nahradu zubu. Prosim o zanechani kontaktu nebo telefonat, navstevu bych rad smeroval na co nejdrive, klidne ihned, stav se dost zhorsil. Dekuji, tel. 724-400-217 (v pripade, ze nebudu zvedat telefon, prosim sms).

 13. Dobrý den
  Kolik by stála levnější a kvalitní zubní protéká nebo čepy s můstkem horní patro je totálně bez zubů a na spodní už jich moc nezbývá. Zubarka mi udělala špatnou náhradu a od ty doby jsem se u ní neukázal díky za odpověď

 14. Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám korunku s čepem v předním zubu bohužel mi zub vypadnul, protože se ulomil čep. Polovina čepu zůstala v kořenu zubu a druhá polovina v korunce. Jde tento čep odstranit a nahradit novým nebo už mám smůlu a kořen zubu bude muset ven? Děkuji za odpověď.

 15. Dobrý den ,mám otázku když začnu používat bělící zubní pastu nebude to příliš velký rozdíl mám bohužel můstek vrchní zuby 3_2_1 a 1_ 2 chybí a 3_4 na zachycení mám pevný můstek z plyskyřice moc děkuji Markéta

 16. Dobrý den

  Měl jsem mtrtvý zub.čtverka nahoře zleva,dělali se mi na něm asi 3x do roka záněty.Bydlel sem v Anglii,takže sem k zubaři nechodil,dalo se to přežit.Před měsícem mi vypadla polovina zubu a teď ta druhá.Ale jazykem cítím,že mi tam zůstaly nějaké mále zbytky zubu.k K zubaři teď určitě zajdu,ale zajímalo by mě jak si s tím poradí a co mě bude stát náhrada zubu(aspoň přibližně.)Děkuji.

 17. Dobrý den,
  nechala jsem si zhotovit hybridní zubní náhradu na horní dáseň. Došlo k tomu, že byly asi špatně udělané otisky, protože na levé straně protézy nedoléhal kovový prvek k zubu a protéza se trošku viklala a kovem jsem narážela o spodní zdravý zub pod ním. Po měsíci se úplně opotřebovala ta růžová hmota kryjící kov a já čím víc narážela při jídle tím kovem do svého zubu pod ním. Lékař mi mi ten můj zub trochu obrousil i když jsem měla strach, že se mi začne kazit. ujistil mne že ne. Narážela jsem pak na ten zub méně, ale při jídle se mi často stalo, že se mi zuby jaksi sesmekly a i tak na ten zub narazily. byl to pocit, jako bych kousla do hřebíku. No a za 14 dní, což je právě dnes jsem ráno jedla chléb a kousla jsem a najednou jsem cítila silné křupnutí a velkou bolest v tom svém zdravém zubu. Zub mi praskl. Letěla jsem k lékaři a ten řekl, že mi zub bohužel praskl a nejde zachránit. Že musí vyndat nerv a pokusí se ho vyléčit. jenomže jsem přišla domů a koukám, že mi ten zub úplně odvrtal až na pahýlek. Takže jsem přišla o zdravý zub a teď mám místo zubu díru. Pozítří mám jít ještě na jedno čištění, ale co bude dál? Přece nezůstanu bez zubu. Budu si muset nechat udělat korunku, ale kdo to má hradit, když jsem o zub přišla vlastně špatně udělanou zubní náhradou, kterou jsem si hradila ze svého. Jsem zoufalá. Zuby v dolní čelisti mám zdravé a nechtěla bych o ně přijít. Asi se odpovědi nedočkám včas. Ale i tak děkuji za radu jak postupovat dál.

 18. Dobry den
  mam zlomeny predni zub musi se vytahnout i koren,
  kolik me bude stat mustek ,jsem u VZP,nikdy jsem mustek nemel delany,,,jake by bylo pro mne nejlepsi reseni abych to mel co nejlevnejsi,nechci sundavaci.
  dekuji za odpoved

 19. Dobrý den,
  chtěl sem se informovat. Mám dlouhodobě velmi špatné 2 přední spodní zuby 1,2, zubař mi tvrdí že mám být rád, že mám svoje zuby, ale mě neustále obtěžují život. Mám tam takové díry od dásní nahoru a stále mi tam rajdí jazyk. Mám i stále takový špatný pocit z těch 2 zubů i jak kdyby se mi od nich kazily dásně. No zajímalo by mě kolik by to stálo je udělat nové, abych se konečně po více než 1O letech tohoto problému zbavil a kde se to dá v Brně podstoupit? Děkuji

 20. Dobrý den.

  Chtel bych se zeptat zda je dle Vaseho názoru lepší nahradit chybejici spicak bez kořenů, na hornim patře mustkem nebo implantat, a na kolik by vyšla cena keramickeho implantatu.
  Dekuji.

 21. Dobrý den ,mám na horním patře můstek ,byl krásně bílý ,ale jelikož piji kávu už není jak býval…zhruba rok ,čím prosím vyčistím umělé zuby ,protože COREGA ,tablety na to neučinkují..děkuji Miluše

 22. Dobrý den.Nechala jsem si z estetických důvodů vytrhnout dvojky nahoře protože byly zasunuty vevnitř úst.Nyní mám náhradní můstek.Zuby jsou hezké,nikdo nic nepoznal.Jen mám pocit jako bych tam měla „přehradu“Zevnitř jsou skoro hladké bez naznačení zubů.Chci se zeptat jak dlouho trvá než si na to člověk zvykne.Dále jestli trvalý můstek bude mít zuby jakoby zvlášť,myslím že to bude zajímat i ostatní čitatele a potenciální zájemci o hezké zuby,děkuji.Marie

  1. Jestli Vás dobře chápu, tak nyní máte v dutině ústní tzv. provizorní můstek z plastu vyrobený na přechodné období, než se zahojí rány po vytržení zubu. Tyto můstky nebývají příliš estetické. S tím se počítá. Zadní plošky chybějících zubů (dvojek) se redukují, tak aby byl můstek co nejlehčí. Definitivní keramický nebo kovokeramický můstek by měl být rozhodně estetičtější. V zubní laboratoři se budou snažit i o tzv. separaci – naznačit, co nejvíce to jde, oddělení jednotlivých zubů, tak aby vypadal každý jako sám za sebe. Musíte však brát v úvahu, že to má to své technické limity. Je to můstek, který musí držet pohromadě, jinak by došlo při zatížení žvýkáním k jeho rozlomení.

  2. Marusko, neslo jen na ty dvojiky udelat rovne korunky? Kdyz mate mustek, to mate na sesti zubech 😮 nebo za jake zuby drzi? Dekuji :)

 23. Dobrý den, mám dotaz, je možné, aby provizorní můstek z pryskyřice o 6 zubech stál 3000 tisíce Kč ?

  1. Záleží na ceníku příslušného lékaře, na volbě materiálu a na ceně laboratoře. Ceny se mohou lišit.

 24. Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat jestli by jste mi mohl poradit jaká korunka by byla nejlepší na přední zub? Děkuji

 25. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik stojí přední horní zub, z vnitřní strany kovový?

 26. Dobry den, zubarem mi byla nasazena na misto ctyrky zirkonova korunka potazena keramikou. Korunka byla nasazena primo na zub, ktery byl upilovan do tvaru cepu. Po nalepeni se korunka stale hybe cca o pul az jeden milimetr. Kdyz se opru do zubu jazykem, nebo i nekdy behem jidla, tak citim jak se zub malinko posune a neni ustaleny. Tento problem me trapi od nasazeni korunky. Zubar mi jen zub upiloval a rekl ze si „sedne“, ale na to kdy si sedne mi nebyl schopen odpovedet. Dale rekl, ze bych ihned mel citit aspon nejake zlepseni. Coz mi neprijde. Je to v poradku? Dekuji za odpoved.

  1. Dobrý den, de důležité zjistit, jestli se hýbe celý zub i s kořenem, nebo se hýbe jen korunka. Od toho se následně bude odvíjet další opatření. Pohyblivost celého zubu i s kořenem poukazuje na zhoršený biologický faktor zubu a tím pádem i zhoršenou prognozu.

   1. Dekuji za odpoved. Pred nasazenim korunky se zub nehybal. Az pote co mi byla nasazena. Je mozne, ze neni korunka radne upevnena? Dekuji.

 27. Dobrý den, zubař mi doporučil udělat můstek u zubů 26-25-24. Stav nyní : 26-jen malý zbytek zubu,asi 2 hod.práce zaplnit zub a zabudovat štift a na to asi faset.korunku. 25-chybí, doplnit mezičlen,fasetový. 24-korunka,kvůli můstku sundat a doplnit fasetovanou. S jakou celkovou cenou mám počítat, bude-li to bez příspěvku zdr.pojišťovny? Druhý dotaz – jaká je cena za 1 implantát bez doplnění kosti a s doplněním?
  Děkuji Vám za odpověď.

  1. Dobry den, ve vasem pripade je zde velke mnozstvi faktoru, ktere mohou cenu za osetreni vyznamne ovlivnovat. Navic, kazda praxe ma jine ceny. Ceny se mohou tak vyrazne lisit, ze vam nemohu rict ani pribliznou castku za osetreni. Mohu pouze doporucit, abyste cenovy plan dukladne prokonzultovala s vasim osetrujicim lekarem.

 28. Minuly rok v listopadu me silene bolet 7 dole .byla jsem s nim na pohotovosti a pak mi ho muj doktor zadelal provizorne.Na zacatku unora me zacal bolet znovu a po 4 hodinovem trpeni u zubare( prý kaalky jsou nějak zahnuté nebo co) mi ho opet provizorne zadeli a ze mam v breznu dojit na zadelani konecne.Problem nastal ted,ze to opet pri zkousnuti a pri jidle i mluveni dost boli a zacal bolet i zub nahore.myslite ze bych tam mohla mit zanet a ze by se objevil i na hore?Cistim si 2krat denne zuby a sladke si dam jen vyjimecne.Nase rodina na zuby trpi,ale zubar rika,ze je to jen vymluva.Kazdy zubar mi ukazuje jak si cistit zuby,ale kazdy uplne jinak.uz nevim co delat :-( chtěla bych si ho nechat vytrhnout,ale nevím na kolik by mne přišel nový.

  1. Dobrý den, občas se skutečně může bolest od zubu v dolní čelisti projikovat do zcela zdravého zubu v horní čelisti. Není to ale příliš časté. Pravděpodobnější je, že se něco děje i v horní čelisti. Chápu, že vleklé obtíže způsobené zubem v dolní čelisti jsou vyčerpávající a že byste se zubu nejraději zbavila. Jestli ten zub ještě má šanci, doporučoval bych tu šanci využít. Jakákoli náhrada chybějícího zubu bude z pravidla finančně náročnější a nikdy nebude po fyziologické stránce taková, jako váš opravdový zub.

 29. Dobrý den, chtěl jsem požádat o názor na můj problém se zubem. Již přes rok mi můj zubař opravuje 6 vlevo dole, 4x různými vyplněmi. V posledních měsících začaly urputne bolesti leveho ucha, tlaky a hučení, při velmi důkladné kontrole na ORL ucho bez závad, zároveň trnutí čelisti od bolavého zubu k uchu. Nyní odstraněny 6 dní nervy jako příprava pro korunku, bolesti zubu a čelisti nepřestávají. Bojím se v tomto případě nasazení korunky, je lepší takový zub vytrhnout a řešit můstkem? Zuby 5,7 opravované. Děkuji moc za Vaší odpověď. S pozdravem Robin

  1. Dobrý den, bolesti a problémy které popisujete jsou s velkou pravděpodobností způsobeny šestkou vlevo dole. Ovšem nemohu vyloučit i jinou příčinu. U šestky vlevo dole došlo pravděpodobně k zánětu zubní dřeně nebo k šíření zánětu ze zubu do kosti (periodontitis). Lékař tedy postupoval správně. Je třeba odstranit ze zubu poškozenou zubní dřeň, případně tlející nekrotickou hmotu a kořenový kanálek důsledně mechanicky i chemicky opracovat. Po důsledném vyčištění kořenového kanálku se zub z pravidla zcela uklidní. Teprve potom je vhodné zub opatřit kořenovou výplní a ochránit jej zubní korunkou, nebo jinou protetickou náhradou.

 30. Dobry den chtela bych se zeptat kdyz mam odhalene krcky a cistim si mezizubnym kartackem mohla bych pouzivat nejakej gel? A jeste jaka pasta by mi pomohla na beleni zubu?predem dekuji

  1. Dobrý den, chci se zeptat, co vás nejvíce trápí a co si slibujete od používání gelu.
   S výběrem bělících zubních past je potřeba být velice opatrný. Je třeba si uvědomit, že žádná bělící pasta nemá zázračný bělící účinek, a proto je třeba tyto pasty používat opravdu dlouhodobě. Velké procento bělících zubních past bohužel využívá efektu abraze. Obsahují abrazivní (brusné) částice, které nejen že účinně odstraňují ze zubu pigmenty, ale bohužel obrušují i zubní sklovinu. Jedná se o nevratné poškození zubů! Proto není vhodné používat tento druh zubních past dlouhodobě. Bělící zubní pasta, která je šetrná k tvrdým zubním tkáním a je možné ji používat opravdu dlouhodobě je například pasta „Opalescence Original Cool Mint“. Tyto pasty je vhodné používat v kombinaci s ordinačním, nebo domácím bělení zubů k udržení dlouhodobého efektu.

 31. Dobrý den.Chci se zeptat..u všech zubů mám obnažené krčky nejvíce u všech horních a to fakt hodně,zadní horní zub třetí od zadu mám obnažený tek že je vidět díra až do kořene zakže zub je spíš na vytrhnutí.Dále mám již vytažené přední vrchní zuby kvůli tomu že mi jeden zub migroval musel zubař vytrhnout 3 zuby což jsem nepochopil proč.Mne by zajímalo jestli je možné všechny zbylé zuby obrousit a na ně nasadit celoker.můstek nebo rovnou všechny vytrhat a nechat si udělat klapáky do skleničky? Na implantáty nemám .Děuji

  1. Dobrý den, z toho co píšete usuzuji, že obnažování zubních krčků je zapříčiněno úbytkem kosti. Jedná se pravděpodobně o pokročilou formu parodontitidy. Je nutné, aby u vás nejprve proběhlo řádné parodontologické ošetření. Parodontolog zhodnotí kvalitu zbylých zubů. Ty, které už nemají naději na záchranu lékař extrahuje (vytrhne). Zbylé zuby řádně ošetří a tím zastaví probíhající parodontitidu. Poté zubní lékař sám zhodnotí, jestli je možné tyto zuby zahrnout do zubního můstku, či nikoli. Připomínám, že lze zhotovit i částečnou snímací náhradu. Zbývající zuby budou sloužit ke správné retenci (přidržení) částečné snímací náhrady.

 32. Dobry den, upadla mi korunka a bohuzel i se zbtkem zubu. Zustal pouze koren. Zubar mi do zubu vyvrtal otvor a nasadil kovovy cep a nasledne udelal z kompozitu nastavbu, kterou obrousi a udela otisk na korunku. Super napad, mi prislo. Ale nevyndal mi nerv a zub ted relativne boli. Ne porad, muze byt, ze az se cep zakryje korunkou citlivost zmizi. Ale – jde aplikovat tento postup; zasadit cep bez odstraneni nervu? Uprimne, mam trosku pochybnosti a rad bych to vyresil, nez si necham zhotovit keramickou korunku. Duk moc!

 33. Dobry vecer chtela bych se zeptat nahore na patre mi vypadl zub 5tka a ctyrka se mi posunula tak ze mam dve mezery A planuju si nechat mustek a pan zubar mi doporucil ten zub srovnat pomoci rovnatek.chci se zeptat musi byt ty rovnatka celoplosne po cele puse nebo staci jen na dva zuby.a daji se udelt zevnitr.predem dekuji za odpoved

  1. Dobrý den, k vyrovnání zubu je v tomto případě nejvhodnější nasadit fixní aparát , jak Vy říkáte celoplošná rovnátka. Jedná se rozhodně nejefektivnější a zároveň nejlevnější variantu. Rovnátka se dají nasadit zevnitř, ale jejich cena je několika násobně vyšší. Nejsem ortodontista, tak bych se nerad dostával v této otázce nějak více do hloubky.

 34. Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám částečnou protézku u horních zubů, zubař mi navrhl keramické přední dva zuby za 6000 kč. Není to zbytečné když je protézka ?a jiné horní zuby nejsou?děkuji za odpověď. Vlasta.

 35. Dobrý den chtěl bych se zeptat když mám skoro všechny stoličky špatné pouze kořeny co můžu čekat u zubaře a mám ze zubaře fobii

  1. Dobrý den, Váš stav je třeba začít řešit, jinak se dostanete do začarovaného kruhu. Jestliže máte strach ze svého zubního lékaře, doporučuji změnu. Jestliže máte strach strach ze zubního lékaře obecně, je třeba se odhodlat a objednat se k zubnímu lékaři na prohlídku. Troufám si říci, že se péče posunula na takovou úroveň, že je možné provést jakýkoli zákrok bezbolestně a pokud možno s maximálním komfortem pro pacienta.

 36. Dobrý den,měl bych dotaz na problém odhalených krčků u mých zubů.Jedná se o dolní zuby vlevo 3,4,5.Mám 42 let a zatím jsem neměl žádný problém se svým chrupem.Jaké jsou možnosti léčby, nebo zákroku směřujícímu k odstranění tohoto problému?Mám podezření zda odhalování krčků nesouvisí s příznaky počínající paradentózy?Děkuji Vám za odpověď. Němec

  1. Dobrý den, parodontitida je jedním z důvodů, proč dochází k odhalování krčků. Při parodontitidě dochází k zánětlivému úbytku kosti a tím pádem i k sestupu dásně, která je na kosti závislá. K odhalování krčků ale dochází také při nevhodné technice čištění zubů. V tomto případě nedochází k zánětlivému úbytku kosti. Je vhodné, abyste s problémem navštívil svého ošetřujícího lékaře a objasnil si tak příčinu odhalených krčků.

 37. Dobrý večer, děkji za rychlou odpověď. Ano, stávajícího zubaře právě kvůli časté neochotě chci změnit. Jsem již 3měsíce objednaná k novému. Na vztupní prohlídku mám přijít až v půlce ledna.
  Můžu tedy poprosit ještě o radu. Mohu si rovnou zajít k novému zubaři ke terému jsem již objednaná? Nebo budu obmítnutá, že nejsem ještě zaregistrovaná, že vztupní prohlídku mám až v lednu.
  Předem děkuji za odpověď.
  Zdeńka K.

 38. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala. Před více jak dvěmi lety mi zubař udělal můstek. Nyní mě pod můstkem bolí zub. Stávající lékař (nový zubní lékař) mě nechce ošetřit a posílá mě k zubnímu lékaři který můstek dělal jelikož je prý teprve dva roky starý.
  Starý zubař mě ošetřit nechce, protože už k němu nechodím.
  Můžete mě procím poradit, ke komu tedy vlastně mám jít?
  Předem děkuji za odpověď.

 39. Dobrý den,
  nechal jsem si bez objektivních potíží v rámci běžné prohlídky udělat CT snímek, protože jsem měl před osmi lety poměrně komplexní zásah (mám celokeramické korunky na jedničkách a dvojkách a zbytek můstky). Lékař zjistil pod spodními jedničkami „nález“ a že se to musí předělat. Stávající korunky to nepřežily, zuby mi přeléčil a s novými celokeramickými korunkami mě tyto dva zuby (tyto dva zákroky) stály 40tis. Když jsem se ptal jak se tam ten „nález“ dostal, tak mi bylo řečeno, že tenkrát nebyla ještě taková technika a mohlo tam něco zůstat. Je to normální ? Přiznám se že dávat každých 8 let 20tis za zub nechci.

  1. Dobrý den, z toho co popisujete usuzuji, že se původně nejspíš jednalo o zuby s ošetřeným kořenovým kanálkem. V posledních letech došlo k obrovskému rozvoji v oblasti ošetření kořenových kanálků. Díky tomu se výrazně zlepšila prognoza takto ošetřeného zubu a snížilo se množství komplikací na minimum. Endodontické ošetření je ale nesmírně náročný výkon a s komplikacemi se musí počítat vždy. Jestli se jednalo o ošetření kořenových kanálků staršího data, zubní lékař nemusel disponovat moderní technologii jakou máme k dispozici dnes. Nikdo vám nezaručí, že se zuby nebudou muset znovu předělávat. Věřím ale, že zubní lékař podnikl taková opatření, aby snížil možné komplikace na minimum.

 40. Dobrý den,chtěla bych poradit,vpravo nahoře mi chybí 5,6 i s kořeny.zůstala 8.jaké mám možnosti náhrady,jaké bývají problémy s trvalými implantáty.pokud by se rozhodla,je to dost peněz,tak jaké jsou rizika.děkuji za odpověď.

  1. Dobry den, pokud jsou zuby ohranicujici mezeru stabilni a zubni lekar usoudi, ze by mohly byt vyuzity jako pilirove zuby mustku, lze v tomto pripade zhotovit fixni mustek. Pro zhotoveni mustku je samozrejme nutne zuby pripravit (nabrousit). V pripade, ze odmitate pripravu okolnich zubu a zaroven chcete fixni reseni, jedinou moznosti jsou zubni implantaty. V teto lokalite byva casto velmi malo kosti, ktera je nezbytna k zavedeni implantatu. Implantolog si ale muze dopredu pripravit podminky pro implantaci vykonem zvanym sinus lift, nebo-li umele vytvorit kost v celistni dutine.
   Samotna implantace casto nepredstavuje velkou zatez pro pacienta. Pacient prakticky ihned po vykonu muze normalne fungovat. Tak jako vsude, i u implantace jsou rizika, na ktera budete upozornena uz pri konzultaci. Prip. se muzete imlantologa sama zeptat na vse, co vas zajima.

 41. Dobry den, chtela bych se zeptat na dle meho zubare slozitou situaci.

  V 16 letech jsem byla u zubarky a tvrdila ji,ze mam mlecny zub. Neverila mi a poslala me domu. O pul roku dele me bolela druha strana zubu,poslala me na rentgen a zjistila,ze leva strana pouze odhalene krcky,ale pravy spicak je mlecny.

  „Naordinovala“ mi lecbu rovnatky,ty jsem nosila dva roky,chodila na pravidelne kontroly k a presto jsem mela po sundani vsude bile fleky.

  Odesla jsem tedy k jinemu zubarovi,ktery mi chtel opet nasazovat rovnatka. Na muj dotak proc mi odpovedel,ze kvuli tomu mlecnemu zubu. Po tom,co jsem mu rekla,ze uz jsem je mela mi s udivenym vyrazem rekl,ze to je super,ale moje zuby nesnesly vyuzity material dobre,proto je mam znicene a ze mi mel byt ten mlecny spicak pri lecbe vytrhnut.

  Dal mi zuby po esteticke strance dokupy,ale jelikoz mam stale,ted uz ve 22 letech stale mlecny,odumrely zub,ktery je cerny,nabidl mi reseni.

  Muj staly spicak je nad tim mlecnym,v dasni.
  Pan doktor rekl,ze mi musi oba vytrhnout,pote se budu tri mesice lecit a udela mi umely. To cele za 21 000.

  Prosim o jakoukoliv radu,jak mit zase hezky zub,ktery vydrzi,ale ne za takovehle penize. Navic kdyz mi udelal zuby po tech rovnatkach,vydrzelo to tri roky a ted mam zase fleky a mini kazy,pritom me kazdou navstevu chvali,jak mam krasne „vycistene“ zuby,na moji otazku,jak je tedy mozne,ze kazdou navstevu necham 5..6 tisic za „esteticke“ upravy,nedokaze odpovedet.

  Jsem nestastna,6 let uz platim za zuby,jen diky tomu,ze ki zubarka dala rovnatka a „zapomela“ vytrhnout zub. Slova meho nynejsiho zubare.

  Dekuji za jakoukoliv radu..

  1. Dobrý den, doufám, že se na mne nebudete zlobit, ale s tímto problémem Vám nepomohu. Posouzení Vašeho stavu si žádá komplexní vyšetření a přístup k dané situaci. Proto by bylo ode mne neprofesionální, vyjadřovat se o správnosti postupu Vašeho zubního lékaře.

   Děkuji za pochopení

 42. Dobrý den, vlevo dole mám již 20 let můstek (náhrada 6, pahýly 5 a 7). Nyní po 20ti letech mi pahýl 7 začal dosti bolestivě reagovat na studené a horké a taky začal poměrně bolet (hlavně v noci, jak jinak). Jak náročné a bolestivé by bylo sundání můstku a lze ještě pahýl 7 nějak ošetřit a nasadit můstek nový? Pokud ano, jaká by mohla být cca. jeho cena? děkuji.

  1. Dobrý den, nejspíš popisujete pulpitickou bolest zubu. Jedná se o bolest, která je způsobená zánětem zubní dřeně. Při zánětu zubní dřeně je třeba tuto poškozenou dřeň ze zubu odstranit a zubní kořen správně zaplnit. Jedná se o endodontické ošetření. v některých případech lze zubní kořen ošetřit i bez sejmutí starého zubního můstku. Nesmí se ale jednat o situaci, kdy pulpitida vznikla na základě rozsáhlého zubního kazu pod můstkem. V takovém případě je nutné můstek sejmout, odstranit zubní kaz a teprve poté posoudit,jestli lze zub znovu použít jako pilíř nového můstku.

 43. Dobry den, mam prosbu. Dnes mi bylo receno od me zubarky, ze je potreba mi udelat dve korunky. A cena za obe je 20 tisic korun. Bohuzel jsem tedkon v situaci kdy je to hodne penez. Zajimalo by me jestli se daji dve korunky udelat levneji, kvalitou zlata stredni cesta. Je to mozne nebo ne? Predem dekuji za odpoved.

  1. Dobrý den, každý lékař má jiné ceny. Jeden by vám udělal keramickou korunku za 5 000 Kč a druhý za 15 000 Kč na tom stejném zubu. Přitom výsledek může být stejný, nebo naopak naprosto odlišný. Vysoká cena za ošetření se zpravidla rovná vysoké kvalitě. Zlatou střední cestu v zubařině moc nemáme. Buď je něco dobré, nebo to dobré není. Ale nemáme pouze jeden druh zubní korunky, proto by vám měl zubní lékař nabídnout i jiné varianty.

 44. Dobry den, manzel nema jednicky a dvojky nahore. Zubar mu udelal docasnou vytahovaci protezu a chysta se mu za 6 mesicu udelat keramicky mustek a jeho cena pry bude kolem 60 tis jelikoz se bude mustek nasadit na trojky i ctyrky aby drzel. Pohybuje se cena opravdu tak vysoko?

  1. Dobrý den, Rozsah můstku mi přijde vyhovující. Jedná se o osmičlenný můstek. Jestliže částka 60 000 Kč se týká přímo samotného můstku, vychází vám 7 500 Kč za každý člen keramického můstku, což je určitě reálná částka. Ceny se mohou mezi zubními lékaři výrazně lišit. Je závislá na náročnosti výrobího procesu a kvalitě zhotovené práce.

 45. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na pár otázek.
  Mám kamaráda co má zkažené 4 zuby (přední – 1,2), no a já bych ráda, aby s tím zašel k zubaři. Jenže se mu nechce z důvodů, že by to nejspíš trvalo dlouho a má strach. Také by chtěl celkovou anestezii..
  Tak se ptám..nevíte jak dlouho by to celé přibližně trvalo?( nejlépe co nejkratší dobu..)
  Byla by možná celková anestezie a ne pouze umrtvení zubu? A ještě..jaká je přibližná cena?
  Moc děkuji za odpověď. :-)

  1. Dobrý den, tady je potřeba, aby první krok udělal sám pacient a navštívil zubního lékaře. Je důležité, aby se především nebál mluvit o svých problémech se zubním lékařem. Zubní lékař dokáže zpravidla svou práci přizpůsobit i takovým pacientům. Je to celé o důvěře a vzájemné komunikaci. Některé zubní praxe nabízí i ošetření v analgosedaci, příp. v celkové anestesii.

 46. Dobrý den!
  Po úraze mám můstkem nahrazenou pravou horní 1,můstek je metalokeramický,na jedné části po cca. 2 letech změnil barvu.Chtěl bych ho vyměnit za celokeramický a předtím si zuby nechat vybělit.Můžete mi prosím sdělit přibližnou cenu?
  Děkuji!

  1. Dobrý den, obávám se, že čistě změna z metalokeramického můstku na můstek celokeramický bude velice obtížná, skoro až nemožná, má li být výsledek vyhovující. Je to proto, že zuby na metalokeramiku se brousí lehce pod dáseň a můstek se fixuje na cement, který snese i vlhčí prostředí. Keramika se fixuje adhesivně a potřebuje mít absolutně suché prostředí. Cena bělení se liší od jednotlivých zubních praxí. můžete ale počítat s cenou od 5-10 tisíc.

 47. Dobrý den, mám křivý zub i po rovnátkách, které už ale znovu nechci, ráda bych si nechala zub obrousit a nechat si na něj dát korunku. Chtěla bych se ale předem informovat o ceně. Děkuji za odpověď. Aneta.

 48. Dobry den, chtela bych se zeptat, mela jsem nehodu a vyrazila jsem si 2 predni horni zuby 1 a 2., zajima me kolik by asi stalo udelat nove, muj zubar me rekl cca20000,- ale jelikoz jsem jeste student tak bych chtela neco lacinsiho, na rok nebo 2. Je to mozne? Popripade kdyby jste me rekni co je mozne stim delat a kolik by to stalo. Dekuji za odpoved.

  1. Dobrý den, tato situace je možná řešit provizorně pomocí snímací náhrady. Zhotovení této náhrady pokryje zdravotní pojištění. Definitivně je možné vaši situaci řešit pomocí náhrady snímatelné ( snímatelný můstek – cena cca 5000Kč) nebo fixně. Fixně pomocí zubních implantátů ( cena cca 20 000 Kč za jeden) nebo pomocí fixního můstku ( cena dle jednotlivých zubů v můstku a použitého materiálu)

 49. Dobrý den,
  zubař mi vytrhl přední čtyři zuby (jedničky a dvojky). Chtěl bych se zeptat, na kolik by vyšla cena keramického můstku, který by nahradil tyto zuby ?
  Děkuji za odpověď.

 50. Dobrý den.
  Můj zubař mi chce vytrhnout horní 4. Chtěla bych se zeptat na možné náhrady, kromě implantátu (na který momentálně nemám peníze). Vím, že lze zhotovit klasický zubní můstek, kde se okolní zuby obrousí. To bych však vzhledem k mému věku (27let) velmi nerada. Slyšela jsem o tzv. adhezivním můstku, kde se náhrada k okolním zubům lepí a tak zuby nepoškodí. Myslíte si, že je tato varianta pro mne vhodná např. na 1 rok, než našetřím na implantát? Je pravda, že se tento můstek velmi často uvolňuje a jaká je jeho cenová relace?
  Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, máte pravdu. Pro tuto situaci bych doporučil zhotovení adhesivního můstku. Tyto můstky mohou být čistě neinvazivní (lepí se z boku na zuby) nebo minimálně invazivní (lepí se do malé kavity v zubu po předešlé zubí výplni). Minimálně invazivní můstky jsou odolnější a při striktním dodržení pracovního procesu zhotovení se jedná o ošetření s dlouhodobou životností, která je srovnatelná s klasickými můstky. Tyto můstky se dají zhotovit i přímo v ordinaci bez nutnosti spolupráce s laboratoří, proto se cena takovéto práce odvíjí od minutových nákladů jednotlivé zubní praxe. Nejčastěji se pohybuje od 5-10 tisíc korun.
   Pro představu posílám ilustrační video zhotovení Inlayového můstku.
   https://youtu.be/vzDLYFLNSYQ

 51. Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, mám ulomený kousek předních jedniček, je to jakoby půlměsíc, přičemž okraje zubu mám, kořeny jsou v pořádku včetně nervů. Promblém je v tom, že je mi 16 a mám tam pouze jednorázovou náhradu, nevím jaký materiál, je bílý. Potřebovala nych poradit co s tím. Kazí se to a rok co rok musím měnit danou náhradu. Bohužel esteticky to vypadá špatně a mé vlastní jedničky se kazí. Co byste mi doporučil. Mohu mít korunky v16? A dá se to udělat za celkového uspání? A cena plus mínus? Děkuji a poprosím o odpověd i na email romusax@seznam.cz

 52. Dobrý den, prosím o informaci, jestli je možné že mám pocit, že se mi částečně kýve nově vytvořená zubní keram. korunka. (i dvojka na druhé straně bez korunky). Jen zcela nepatrně, např když si vyčistím zuby, a štěrchám vodu na vypláchnutí slyším jak mě lehce vibruje dopředu dozadu. Jakoby lehce cvaká (slyším asi jen já), pak to opět ustane. Je to vždy jen po čištění nějakou dobu. Je tohle už viklavost nebo ještě fyziologický pohyb zubu ? Zub je mrtvý, dobré endo ošetření a čep. Dáseň mám světlou, žádný zánět, jsem mladá. Nevím co si mám o tom myslet, dávám na to pozor, de facto na to nekoušu.

  1. Dobrý den, z toho co popisujete usuzuji, že se jedná pouze o váš subjektivní pocit a nejspíš se nebude jednat o nic vážného. Zub není s kostí spojen napevno, ale drží jej v kosti velké množství kolagenních vláken, které mu umožňují vyrovnávat se s tlakem, který vzniká při žvýkaní. Díky těmto vláknům zub muže fyziologicky vykonávat nepatrné pohyby.
   Raději si ale zajděte ke svému ošetřujícímu lékaři, aby danou situaci prověřil.

 53. Dobry den, chtela bych se zeptat . I pres zvýšenou peci o zuby v těhotenství i mimo mam zvýšenou kazivost… Bohuzel jsem dnešním dnem krom osmiček prisla o dalsi dve stoličky . Momentální stav co mi chybi : levá strana dole 6ka , prava strana dole 6ka a 7ka. Chtela bych ze zeptat , nejakou náhradu, krom drahých implsntatu je mozne ? Nebo zpise co by jste mi doporučil ? Dekuji

  1. Dobrý den, levá dolní strana by nejspíš šla řešit fixně pomocí můstku. Problém ovšem bude na pravé straně, kde máte oblouk ukončený pětkou. Tady je opravdu jediné řešení fixní řešení ošetření pomocí zubních implantátu.
   Tato situace se ale nabízí pro částečnou skeletovou náhradu.
   Je to snímací náhrada, která by ve vašem případě nahrazovala pouze chybějící stoličky. Tato náhrada není hrazená ze zdravotního pojištění a je potřeba si za ni připlatit cca. 5 000 Kč.
   Náhrada je ale velmi dobře snášena a přijímána pacienty.

 54. Dobrý večer,před čtyřmi měsíci mi byla provedena reendo na pětce v pravo nahoře.Přesto mám stále silné bolesti,spíše tlaku až do čelisti jako před zákrokem.Dle rtg je kanalek zaplněn až po špičku,není přeplněný.Kořeny mám dlouhé.Prosím o radu,proč mám stále bolesti,když byl zákrok proveden dobře.Bojím se,že dojde k extrakci pro přetrvávající potíže.

  1. Dobrý den,
   tato situaci je velice nepřijemná jak pro vás, tak pro ošetřujícího lékaře. Z pravidla není důvod se děsit, když je zub po ošetření citlivý. Čtyři měsíce, které uvádíte, už jsou opravdu hodně. Reendodontické ošetření je velice náročný zákrok, který sebou nese četná rizika. Tyto bolesti mohou být způsobeny frakturou kořene v průběhu reendodontického ošetřní, „provrtání se“ mimo kořen, nebo opomenutí dalšího kořenového kanálku zubu.
   Vaše obava ze ztráty zubu je v tomto případě na místě.

 55. Dobrý den,prodělala jsem uraz při kterém byl prelomena jedna horni jednička, druhá ostipnuta,oba zuby odumrely.Následovala ortodonticka léčba a nyní mi bylo doporučeno udělat na obě jednicky korunky s titanovymi stepy,oba zuby maji jiny tvar.Je tento postup spravny?dá se problém řešit i fazetou?co je podle vas lepší? Děkuji Kateřina

  1. Dobry den, v pripade ze doslo k odumreni obou zubu, musi predevsim nasledovat endodonticke osetreni, tzn. osetreni korenoveho kanalku. Rekonstrukce korunkove casti se potom odvoji od mnozstvi zbyleho zubu. V pripade, ze nedoslo k velke ztrate tvrdych zubnich tkani, ze mozne zub dostavet z bile plomby, pripadne zhotovit korunku z duvodu zvysene krehkosti zubu.
   Korenova nastavba se zhotovuje v pripade, ze uz vlastniho zubu mate prilis malo a korunka by na nem nedrzela.

 56. Dobrý den, chci se zeptat na kolik by mě vyšel celý nový horní nahrada. a je možné se k vám objednat ? děkuji

 57. Dobrý den, mám otázku ohledně horních jedniček. Mám oba zuby již dlouho mrtvé a již před cca 15-ti lety mi je zubařka potáhla. Teď už se mi však po stranách začali dělat kazy a začíná se to postupně odlupovat. Myslíte, že to půjde znovu obrousit a potáhnout, nebo už to vyřeší pouze korunky? Líbili by se mi jinak asi fazety,ale ty prý na mrtvých zubech nedrží? Příp. jaké jsou na přední zuby nejlepší korunky?Děkuji

  1. Dobrý den, tady záleží na rozsahu defektu a zručnosti a zkušenosti zubního lékaře, jestli je nutné ošetřit zuby pomocí korunek, nebo jestli je to možné řešit pomocí fazet nebo zubní výplně. Ideálním řešením by ve vašem případě bylo ošetřit endodonticky oslabené zuby pomocí zubních korunek. Tady bych doporučoval metalokeramické, nebo keramické korunky. Keramická korunka zajistí nejlepší estetický výsledek.
   Situace by se také dala řešit ošetřením zubních kazů a bílou výplní a následně zhotovením fazet zhotovených v laboratoři, nebo v ordinaci z fotokompozitního materiálu.

 58. Dobrý den, tato mezera se vám tam vytvořila sama od sebe, nebo z důvodu nějakého zákroku na zubech? Zuby mají fyziologicky tendenci k posunu směrem „dopředu“ , proto vytvoření této mezery mezi zuby 6 a 7 je poměrně neobvyklé.
  Neinvazivně se tato situace dá řešit pomocí fixních rovnátek, kde dojte k přitažení sedmičky a vytvoření bodu kontaktu.
  Situace by se nejspíš invazivně dala řešit rozšířením zubu pomocí zubní výplně a vytvořením tak bodu kontaktu obou zubů.

  1. Ano, mezírka se vytvořila když jsem měla kaz na zubu č.6.,zub byl mrtvý.Vedle zub 7 mám celý zaplombovaný.Stejná situace byla i na druhé straně, kde pomohla nová plomba mezírku zmenšit.Na této straně mi zubařka odmítla udělat novou větší plombu na 7. Mám mezi zuby tzv. chobot a jediná možnost je prý můstek. Nechci se s touto situací smířit a hledám jiné řešení.Krvácí mi dásně, ale vše začalo až s tímto problémem. Dáseň mezi zuby mám často nateklou. Je třeba to řešit co nejdříve než z toho bude zánět.Rovnátka by se museli dávat nejspíš na všechny zuby. Víc by mi vyhovovalo invazivní řešení jak píšete. Jde jen o to zuby k sobě přitáhnout a nebo mezeru vyplňit. Děkuji

   1. Dobrý den, omlouvám se za opožděnou reakci. Bohužel, neznám přesný rozsah defektu, proto musím respektovat rozhodnutí zubního lékaře, že předělání zubní výplně a vytvoření tak bodu kontaktu už není možné. V případě chobotu doporučuji lokální parodontologické ošetřetření. Samotným můstkem se chobot neošetří, navíc po zhotovení můstku by mohlo být toto ošetření obtížnější. V případě zájmu o další konzultaci mi prosím zašlete RTG snímek této situace na email zubzazubem@gmail.com

 59. Dobrý den, nevím jak mám řešit problém ohledně mezery mezi zadními zuby 6 a 7 dole. Mezírka mi dělá velké potíže, protože mi zde neustále zůstává jídlo, po každém jídle musím čistit mezizubním kartáčkem.Dáseň mi často natéká. Paní zubařka navrhla můstek, ale obě jsme se schodli, že je to zatím škoda brousit okolní zuby. Je nějaká jiná možnost jak zuby k sobě víc připoutat.Nemám již žádné 8 tak se asi zuby víc pohybují. Děkuji

 60. Dobrý den,
  zubař mi bude dělat korunky nabidl mi několik druhů materiálů ze kterých se vyrábí.
  Prosím poraďte z jakého matriálu jsou korunky nejlepší.Které by jste mi doporučil

  1. Dobrý den, jednotlivé druhy korunek včetně jejich vlastností jsou popsány výše v článku. Obecně až na pryskyřičnou korunku mají všechny ostatní typy korunek uspokojivou mechanickou odolnost, rozdíl je pouze v estetické stránce.

   1. Dobrý den, chci se zeptat. Mate nějaký kontak, na vaší zubní ordinaci. Koukala sem na ty, pryskyricne zuby, a mela bych zájem. Je to pro mne cenově nejlevnější. Děkuji za odpověď.

 61. Dobrý den, je mi 17 let a celou horní pětku mám pryč…budu u lékaře za pryskyřičnou korunku něco platit? …Pokud ano, je jiná alternativa (na korunku nejsou finance..) ? …Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   v případě, že se jedná o kompletní ztrátu zubu včetně kořeně, nedá se tuto situaci řešit pomocí zubní korunky ale pomocí zubního můstku. Ten bohužel už ze zdravotního pojištění hrazený není. V případě, že došlo pouze ke ztrátě korunkové části zubu a kořenová část je v pořádku, je možné ošetřit kořenový kanálek, zhotovit kořenovou nástavbu a na to celé zhotovit korunku. Jedná se ovšem o ošetření finančně náročnější. V případě že byste chtěl řešit ztrátu horní pětky pouze ze zdravotního pojištění, je možné zhotovit snímací náhradu pouze jednoho zubu.

 62. Dobrý den. Jsem po úraze (pád na schodech přímo na čelist) a museli mi vytáhnout levou jedničku (byla zlomená takže i s kostí) a dvojku vedle ní mám uštípnutou do poloviny. Zubař mi z ní vytáhnul již mrtvé nervy a chybí mi půlka druhého zubu který se ale stále kýve a je na dotek k dásni bolestivý (je prý naražený). jenže je to už více jak dva měsíce a je stále citlivý. Zubař mi poradil dvě možnosti, buď implantát stím, že by museli nastavit kost z jiné části úst nebo můstek který by držel na druhé jedničce, kývajicí se dvojce a zdravé trojce. Teďka mám vcelku dilema, pro kterou variantu se přiklonit. Co je podle vás lepší varianta na delší dobu ? Je mi 25let a nechci si nechávat dělat můstky či další implantáty do konce života. Co si budeme říkat, není to zrovna levná záležitost. Děkuji moc za odpověď :-)

  1. Dobrý den,
   tato situace se velmi obtížně hodnotí bez klinického vyšetření a obecně bych doporučit, abyste důvěřoval úsudku vašeho ošetřujícího lékaře.
   V této situaci bych postupoval takto: sledovat stav dvojky. V případě, že se viklavost a citlivost zubu sníží, navrhl bych implantovat do oblasti levé horní jedničky a výsledný estetický dojem bych umocnil keramickou fazetou pravé horní jedničky a levé horní dvojky.
   V případě, že by léčba levé horní dvojky nebyla úspěšná, zub bych extrahoval s situaci řešil můstkem. Dvojku se špatným biologickým faktorem bych do můstku nezahrnoval z důvodu možných komplikací.

   1. Dobrý den. Děkuji za odpověď. Lékař mi dal vlastně na vybranou, zda implantát (který by on nedělal) nebo můstek. Pravý horní zub je v pořádku bez poškození. Jen Levá jednička (je pryč) a dvojka jsou poškozeny. Chtěl bych se ještě zeptat, na nějáké doporučení na zubního lékaře v MS kraji který je opravdu dobrý a mohl bych s důvěrou k němu ? Dost by mě štvalo, dát někomu 25000 a za 5-8 let by zub musel pryč kvůli špatné práci stomatologa. Děkuji

 63. Děkuji za odpověď z 19.4. 2015. Co se týče hygiena té se opravdu věnují pečlivě, paní zubařka mě za hygienu chválí, ale ta kazivost tam prostě je. Zajmalo mě,jak je možné že přítel je lempl co se týče hygieny zubů (pouze ráno)a je bez kazů? Já používám ele.kartáček,zubní nit,ústní vodu, a elmex gel.a přesto ten kaz se tam najde?
  A ještě,bych se zeptala ohledně toho můstku, pač přední zuby mám zdravé a zubařka mi s nima nic nechce dělat natož vytrhnout, prej je to blbost,ale já bych tak ráda hezký úsměv, mam si najít jiného zubaře,který bude ochoten bo má moje zubařka pravdu..?
  Moc děkuji za Vasi ochotu a přeji hezký den

  1. Dobrý den, nejspíš jsme se špatně pochopili. Já měl představu, že vám chybí horní jedničky, nebo že jsou v takovém stavu, že už nepůjdou dále použít. Jestliže jsou zuby v pořádku a jsou pouze křivé, pak doporučuji ortodontickou léčbu.
   Co se týká zubní hygieny a kazivosti. V případě vašeho přítele se má věc tak, že jeho zuby získaly v období vývoje vyšší odolnost na základě ukládání minerálů. Potenciál ke vzniku kazu je individuální z toho důvodu, že každý máme jinak kvalitní zuby, jiné pH v ústech a jinak mineralizovanou slinu, které do jisté míry ochraňuje zuby před kazem. Nicméně čistý zub se vám nezkazí, proto jestli trpíte na vznik zubního kazu, děláte něco špatně. Doporučuji proto návštěvu dentální hygieny.

 64. Dobry den chtela jsem se zeptat kolik by me vysel udelat novy zub je to horni leva ctyrka. Zub se bude muset vytrhnou. Samozrejme beru zlaty stred aby zub byl kvalitni ale ne prilis drahy…Muj doktor mi rekl cenu okolo 22 tis. Ale to mi prijde prehnane. Mama platila za nastavbu na tri zuby 11 tis. Dekuji za odpoved

  1. Dobrý den,
   v případě, že se bude zub nahrazovat zubním implantátem, je třeba se připravit na poměrně velkou finanční zátěž. Zubní implantát představuje šroub, který bude zaveden do místa po vytrženém zubu. Ceny implantátu jsou různé, protože je k dispozici široká škála různých implantátů a každý zubař používá ten typ, se kterým má dobrou zkušenost. Cena implantátu je pro představu cca 13-15 tis. Kč. Na tento šroub je ovšem ještě potřeba zhotovit zubní korunku, která může stát cca. 5000 Kč. Proto cena okolo 20 000 Kč skutečně není přehnaná. Nejsem si jist, jestli jsem správně porozuměl pojmu “ nástavba na tři zuby“ .
   Nicméně, jestli nemáte zájem o zubní implantát a preferujete fixní ošetření, nejspíš bude možné řešit tuto situaci zubním můstkem.

 65. Dobrý den,
  kazivost zubů není konstatní stav. Odvíjí se od vaší motivace a úrovně hygieny. Přední zuby samozřejmě můstkem nahradit jdou. Situaci ovšem komplikují skloněné dvojky. Při výraznějším sklonu bude nejspíš nutné tyto zuby endodonticky ošetřit a teprve poté je nabrousit na můstek. Zároveň by bylo vhodné do můstku zahrnout i obě trojky.

 66. Dobrý den,prosím o radu.Je mi 30 let, je možné nahradit přední horní zuby,můstkem??
  Mam obě horní dvojky vystouplé, vzhledem me kazivosti zubů mi zubarka rovnátka nedoporučuje a na horní čelisti mám už dva zuby nahrazeny keramickou korunku.děkuji za odpověď

  1. Dobrý den,
   ošetření pomocí zubního můstku mi v tomto případě nepřipadá jako nejvhodnější řešení. Jestli jsou vystouplé horní dvojky váš hlavní problém, doporučoval bych tento stav řešit pomocí rovnátek. Zvýšená kazivost není překážkou. Lidé s geneticky sníženou odolností tvrdých zubních tkání častěji trpí na zubní kaz. Genetická složka ovlivňuje kvalitu sliny a množství minerálů v ní, která má vliv na kvalitu tvrdých zubních tkání. Genetickou složku bohužel ovlivnit nemůžete. Můžete ale ovlivnit svou zubní hygienu, protože kde není zubní plak, není ani zubní kaz.

 67. Dobrý den,
  rozhoduji se zda si nechat vytvořit můstek vpravo nahoře. Mám zde již dvě korunky 3, 4 a dvě stoličky. Zub 4 a 5 se trochu kýve. Bylo mi doporučeno z důvodu případné paradentozy zuby 4,5,6 odtranit a další až k 3 vlevo sbrousit a vytvořit můstek. Je dobře si můstek nechat udělat raději včas, hrozí, že to třeba již později nebude možné?
  Děkuji za odpověď

  1. Dobry den, parodontitida je progresivni onemocneni, ktere je mozne zastavit a v ojedinelych pripadech i zcela vylecit. Proto je nezbytne absolvovat parodontologickou lecbu co nejdrive od okamziku, kdy vam lekar diagnostikuje parodontitidu. Podle rozsahu parodontitickeho onemocneni zuby bud maji nebo nemaji sanci pretrvat ve funkci. Zuby se zvysenou viklavosti je vhodne po parodontologickem osetreni dlahovat nejruznejsim zpusobem. Tak se jejich zivotnost vyrazne zvysi. Zuby s vyraznou viklavosti je vhodne radeji extrahovat. Vzdy je ale nutne podstoupit parodontologickou lecbu a perfektne dbat o zdravi svych zubu.

 68. Dobrý den…..můj 18 letý syn ted dlouhodobě navštěvuje zubaře …Ve předním zubu na hoře(kde měl podle paní zubařky kaz až na nerv) byl zub ošetřen a vložená výplň (nějaké tyčinky)..ani kousek zubu nechybí,ale i při tom chce paní žubařka synovi dát korunku….za asi 4000 kč…..zajímá mě,jestli se korunky dávájí i na zub,který nění nějak ulomený,poškozený….nestačí jen bílá plomba ???Děkuji za opověd.

  1. Dobrý den,
   je pravda, že po ošetření kořenového kanálku se zub stává křehčí a náchylnější k fraktuře a zubní korunka by jej měla ochránit. Ovšem za daných okolností se jeví ošetření bílou výplní jako plně vyhovující, vzhledem k minimální trátě tvrdé zubní tkáně. Zhotovit zubí korunku pouze na jeden přední řezák tak, aby výsledek nebyl esteticky rušivý, je velmi obtížné.

   1. Moc děkuji…nejsem zubní lékař,ale i já si myslím,že výplň bude vyhovujíci.Ještě jednou moc děkuji za radu…

 69. Dobrý Den,chtěla jsem se zeptat či je možné (mám kaz krčkový ,tedy mám zánět dásně a kazy mám na všech zubech po porodu se mi začaly kazit ),je možé že by mi lékař ošetřil zub? nahradil mi ho a kolik by byla cenna?děkuji….

  1. Dobrý den,
   nejsem si jist, jestli jsem zcela porozuměl vašemu dotazu. Je pravda, že v období těhotenství je zapotřebí mít výbornou zubní hygienu. V opačném případě hrozí vznik výrazného zánětu dásní, který je způsobený perzistujícím zubním plakem v oblasti krčků. Tento plak může zároveň demineralizovat tvrdé zubní tkáně a zapříčinit vznik zubního kazu. Cena se odvíjí od motivace, přístupu a finanční stránky pacienta. Na krčkové kazy do předního úseku je možné z estetického důvodu použít výplň z fotokompozitu nebo ze skloinomerního cementu. Do zadního úseku chrupu se dají také použít tyto výplně a je možné použít i výplň z amalgámu.
   Ceny za ošetření krčků jsou různé. Pro představu:
   Fotokompozit 600-900 Kč za zub
   Skloinomer 400-600 Kč
   Amalgám 400 Kč

 70. DOBRÝ DEN ,CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT ,MÁM PROVIZORNÍ MŮSTEK OD DVOJKY PO STOLIČKY VPRAVO ,VLEVO NEMÁM ŽÁDNÉ ZUBY TAM SE PLÁNUJÍ IMPLANTÁTY , MŮSTEK SE DĚLAL PRVNÍ PRÝ KVŮLY ŠPATNÉMU SKUSU ,TEN MŮSTEK MI NESEDÍ ,ZUBY JSOU VŠECHNY STEJNÉ MOC VELIKÉ ,PUSA MI TÁHNE NA JEDNU STRANU , CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT ZDA I V TOM BUDOUCÍM MŮSTKU BUDOU ZUBY TAK MOHUTNÉ ,DĚKUJI ZA ODPOVĚD

  1. Dobry den,
   u provizorniho mustku je treba pocitat s jistymi tvarovymi nebo barevnymi nepresnostmi. Provizorni mustek nemusi skutecne dokonale sedet. Jeho ulohou je zachovat pouze castecnou funkci a estetiku do doby, kdy bude vytvoren mustek definitivni. Ten uz by mel byt esteticky i funkcne vyhovujici.
   Bude ovsem nejlepsi, kdyz si tuto informaci jeste overite u sveho osetrujiciho lekare.

 71. Děkuji za rychlou odpověď, RTG bohužel před výkonem dělán byl,čep je kovový, bolest se stupňuje, takže jdu bohužel za chvíli na pokus o odstranění čepu, který ale prý nejspíše nepůjde.Nicméně váš názor mi pomohl v rozhodování.

   1. Jen dovětek, čep se naštěstí podařilo vyndat, perforace kořene to naštěstí také nebyla, ale zatím nezjištěna příčina potíží(ani na RTG), tlak se povolil, bolest se zmenšuje, na mou žádost zatím počkáme, zda-li se to neuklidní úplně a pak uvidím. Moc děkuji za radu. Ještě se prosím zeptám, jestli existují i jiné vhodné čepy, než kovové. Třeba mám nějakou alergii (před dvaceti lety po autonehodě jsem také měla negativní reakci těla na kov, kterým byly sešroubovány kosti a muselo se to vyndat)

 72. Dobrý den, děkuji Vám za Váš dotaz. Z toho co píšete usuzuji, že by mohlo jít o perforaci kořene nešetrnou preparací na kořenovou nástavbu. Perforace hrozí právě v takovém případě, kdy má kořen oproti korunce abnormální směr a před preparací nebyl zhotoven RTG snímek. Jedná se o závažný stav, kdy extrakce bývá často jediným řešením. Abych si mohl udělat lepší obrázek o situaci, bych potřeboval, abyste mi zaslala Váš RTG snímek na email zubzazubem@gmail.com . Třeba se nejedná o perforaci a problém může být jinde. Dále záleží na materiálu kořenového čepu ( kov x plast ). Plastovou kořenovou nástavbu dokáží někteří zubní lékaři z kanálku odstranit a případnou perforaci ošetřit pomocí materiálu MTA. Takovéto ošetření probíhá pomocí mikroskopu a cena se často pohybuje jako za zubní implantát a prognoza nemusí být valná. Jestli nemáte zájem o zubní můstek, doporučuji ošetření pomocí zubního implantátu.

 73. Dobrý den, do mrtvého zubu, který se ulomil, mi byl vložen čep pro nasazení korunky. Ale bohužel hned druhý den mne to začalo bolet(možná už první den, ale přes anestezii jsem to necítila), po opětovné návštěvě bylo na rentgenu zjištěno, že čep byl nasazen křivě a tlačí na kořen – kořen je nakřivo a čep na něj tlačí rovně. V důsledku toho nebolí pouze daný zub, ale i 4 vedle. (ošetřený je 5 vlevo dole) Předtím vůbec nic nebolelo a žádný zánět nebyl. Paní zubařka tvrdí, že nepůjde odstranit chybně nasazený čep, ale bude nutné vytrhnout celý kořen. Tudíž přijdu o celý zub a okolní zuby jsou zdravé a nechci je kvůli můstku nechat zbrousit. Je možné ještě nějakým způsobem odstranit křivý čep a zachovat kořen? Děkuji. Ivana

 74. Moc děkuji za odpověď,nebudou ty fasety na první pohled vidět,že jsou umělé, mám výrazné horní jedničky?

  1. Tady velmi zalezi na citu a sikovnosti zubniho lekare, popripade zubni laboratore, kde vam fasety zhotovi. Take samozrejme zalezi na vzhledu okolnich zubu. Jestlize maji okolni zuby svou specifickou strukturu, mely by se podle toho zhotovit i fazety. Bohuzel, na tuto otazku vam nedokazu odpovedet.

 75. Dobrý den,mám přeražený a nastavovanou horní jedničku,ale po letech to nevypadá pěkně,zubařka mi nabídla fasety na horní jedničky.Není i jiné řešení?Děkuji

  1. Dobrý den, bohužel neznám přesný rozsah poškození zubu, ale předpokládám, že jde o menší defekt korunkové části, který byl dostavěn z fotokompozitního materiálu. Tento materiál se zabarvil a zvýraznily se jeho okraje, nemám pravdu ? V takovém případě by šlo odstranit pouze tuto nevyhovující plombu a zhotovit novou. Výsledek bude vždycky lepší, než stávající stav. Dostavět pouze jednu jedničku tak, aby byl výsledek dokonalý je velice obtížné, protože vedlejší jednička má velice často drobné anomálie, které když se nevymodelují plombou, může výsledek působit rušivě. Z toho důvodu se doporučuje sjednotit vzhled obou jedniček fasetou.

 76. Dobrý den, zdravotní pojišťovna proplácí pryskyřičnou korunku. Životnost této korunky je velmi individuální. Dobře zhotovená pryskyřičná korunka může vydržet řádově i roky. Je však potřeba tuto korunku příliš nepřetěžovat a počítat s tím, že po pár letech se estetika korunky snižuje z důvodu jejího zabarvení.

 77. Dobrý den, chtěla jsem s zeptat jestli pojišťovna (vzp) nějak proplácí korunku na horní jedničce ? A jestli ne tak jak dlouho průměrně vydrží pryskyřičná korunka ? já jen že bych potřebovala po dobu trvání Md něco méně nákladného než se vrátím do práce. Zlomil se mi zub a v lednu jdu na kořenovou nástavbu a na korunku tak abych věděla co a jak .Předem děkuji za odpověď

  1. Dobrý den, cena se může výrazně lišit podle použitého keramického materiálu, způsobu výroby náhrady a spoustu dalších faktorů. To, jestli se jedná o rozsáhlý můstek, nebo jednotlivé korunky, už cenu příliš neovlivní. Nejčasněji se cena pohybuje okolo 4 500 Kč za korunku. Může být nižší, ale také výrazně vyšší.

   1. Dobrý den,
    před léty se mi ulomil špičák, kořen je zarostlý, část vedlejšího zubu (dvojka) je odštípnutá, takže je v porovnání s řezákem a bývalým špičákem malý. Prosím o sdělení možností, jak fixně nahradit špičák a upravit na patřičnou velikost vedlejší dvojku, aby výsledek působil esteticky a přitom nebyl příliš drahý. Prosím i o uvedení přibližné ceny (od – do) za výkony a materiál přicházející v úvahu (pokud by z estetického hlediska byla nezbytná implantace špičáku, sdělte mi, prosím, i minimální cenu za ni).
    Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Top