DÍTĚ V ORDINACI ZUBNÍHO LÉKAŘE

dite v ordinaci zubniho lekareKaždý rodič určitě ví, že je potřeba chodit se svým dítětem na preventivní prohlídky. Ale kdy jít k zubaři poprvé? Ideální doba pro první preventivní prohlídku nastane, jakmile se dítěti začne prořezávat první zoubek. To bývá zpravidla již v šestém měsíci věku.
První návštěva zubaře není ani tak důležitá kvůli dítěti jako spíš kvůli rodiči. V této návštěvě je potřeba, aby rodič získal představu o průběhu prořezávání ostatních zoubků a především aby se dozvěděl vše o správném čištění zoubků svého dítěte.
Pro představu: od šestého do osmého měsíce dítěte se začínají prořezávat první řezáky, nejprve dolní a potom horní. Okolo jednoho roku už má dítě prořezané všechny dočasné řezáky a začínají se prořezávat i první dočasné stoličky. Ve dvou a půl letech má dítě zpravidla kompletní dočasný chrup, a to 8 řezáku, 4 špičáky a 8 stoliček, celkem tedy 20 zubů. Od tohoto okamžiku následuje dlouhé období klidu až do doby, než se prořeže první stálý zub. Tímto zubem bývá nejčastěji první stálá stolička, která se objevuje za dočasnými stoličkami, nebo první stálý řezák, který se naopak prořezává místo řezáku dočasného. Od této chvíle mluvíme o smíšeném chrupu, který je kombinací dočasných a stálých zubů. K prořezávání prvních stálých zubů dochází zpravidla v šestém až sedmém roku dítěte, tedy v období počátku povinné školní docházky.

Od prořezání prvního dočasného zoubku (6 měsíců) po prořezání prvního stálého (6 let) je dostatek času na to, aby se při zanedbané péči na dětských zubech vytvořil zubní kaz. Dětské zuby jsou – na rozdíl od zubů dospělých – mnohem více náchylné pro vznik zubního kazu a k následným komplikacím. Je proto nezbytné dodržovat určitá pravidla, abychom toto riziko snížili pokud možno na minimum.

Kaz z kojenecké láhve

Názor rodičů, že o dětské zuby není potřeba příliš pečovat, protože na jejich místě vyrostou zuby stálé, je absolutně špatný. Dočasné zuby drží místo pro stálé, takže při jejich ztrátě může docházet k uzavření mezery posunem zbylých zubů, a stálý zub se tak nemá kam prořezat. Volí proto jiný směr, takže zub vyroste „křivě“ anebo vůbec. 
Dítě se zdravými zoubky může přijímat pestrou a plnohodnotnou stravu, která je nezbytná pro jeho správný vývoj a v neposlední řadě pozitivně ovlivňuje psychiku dítěte.

 

Jak pečovat o zoubky vašeho dítěte?

 

U těch nejmenších dětí, které sají mléko z lahve, je důležité vyvarovat se, aby dítě usínalo s kojeneckou lahví. Zasycháním mléka na zubech vznikají kazy z kojenecké lahve, které často vedou až k předčasné ztrátě prvních zoubků pro nemožnost jejich ošetření.
Další věc, na kterou by si rodiče měli dát pozor je, aby dítěti mléko nepřislazovali! Dítě si nesmí zvyknout na příjemnou sladkou chuť mléka, protože neslazené mléko by potom odmítalo a cukr v mléku výrazně zvyšuje riziko zubního kazu. Navečer, když má dítě žízeň, je vhodné nabídnout jen vodu nebo neslazený čaj.
čištění s dítětem
Velmi důležitá je správná zubní hygiena. I o první zoubky je třeba se důkladně postarat. Obecně platí, že jestliže dítě ještě nemá prořezané stoličky, k čištění těchto zoubků stačí navlhčená gáza nebo kapesník, kterým dítěti otřeme povrch všech zoubků před tím, než jej uložíme ke spaní. Jestliže už má dítě prořezané stoličky, je vhodné vyměnit vlhkou gázu za dětský kartáček. Při čištění zoubků je důležité, aby byl každý zoubek očištěn ze všech stran. Z počátku čistí zuby pouze rodič, jakmile už je dítě starší, čistí si zuby samo a rodič vždy pouze dočišťuje. Je třeba si dát pozor na množství zubní pasty. Zubní pasta obsahuje poměrně značné množství fluoridů, které při  lokálním použití pozitivně přispívají ke zdraví a kráse zoubků vašeho dítěte. Veškerou pastu je ale potřeba vyplivnout, jinak hrozí, že se fluorid dostane do krevního oběhu a ve vyšších dávkách může dojít až k poškození stálých zubů. Proto je vhodné, jestliže dítě ještě neumí vyplivovat, žádnou pastu na kartáček nedávat. Jestliže už plivat umí, bohatě stačí, když zubní kartáček pouze potřísníme pastou.

7 thoughts on “DÍTĚ V ORDINACI ZUBNÍHO LÉKAŘE

 1. Dobrý den,
  Mé pětileté dceři byla vyvrtána stolička. Paní zubařka použila dle jejích slov “ zdravější “ amalgamovou výplň. Já jsem chtěla výplň bílou, ale prý to vyžaduje zcela suché prostředí a není to úplně vhodné. Chci se zeptat, jestli je tato „zdravější“ výplň skutečně zdravější a jestli to je u dětí s mléčnými zoubky běžná praxe, nebo se naopak bílé výplně doporučují?Děkuji za odpověď

  1. Dobry den, asi tusim, co tim chtela pani doktorka rict, ale slovo zdravejsi bych tu nepouzil. Jsou dva zakladni druhy bilych vyplni, ktere jsou kvalitni pouze v pripade, ze se podari zajistit suche pracovni pole. Jestlize se z nejakeho duvodu nedari zajistit pozadovane sucho pro bilou plombu, lze pouzit amalgamovy material, ktery ma mnohem nizsi naroky a snese i vlhci pracovni pole.

 2. Dobrý den, dceři se prořezal druhý zub a to v druhé řádě za mléčnýma zoubkama. V lednu jí bylo 5 let. Je potřeba ty dva mléčné, které překážejí vytrhnout? Jeden se jí už kýve.Nebo máme počkat, až vypadnou a srovná se to samo? Děkuji za odpověď.

 3. Dobrý den, můj syn (nyní 21 měsíců) má stejné zuby jako na Vašem obrázku výše. V 18ti měsících se mu během měsíce zkazily horní, pak velkou rychlosti všechny kromě spodních čtyřech. K zubaři chodíme furt! Prý jde o vývojovou vadu. Kojený. Jak mu můžu pomoci, aby se stav nezhoršoval?

  1. Dobrý den, samozřejmě genetický faktor hraje velkou roli v kvalitě zubních tkání a kvalitě slin. Nicméně, jestliže má dítě geneticky sníženou odolnost zubů vůči zubnímu kazu, je potřeba se o zuby starat opravdu pečlivě. I málo odolné zuby totiž mohou být bez kazu. Na stránce https://www.facebook.com/zubzazubem najdete opravdu pěkné video o tom, jak by měla vypadat správná péče o zuby vašeho dítěte.

 4. Dobrý den,
  mému sedmiletému synovi dnes zubní lékař vytrhl mléčný zub. Od té doby, co včera přišel ze školy, si stěžoval, že ho zub bolí a dnes téměř celou noc nespal. Chtěla jsem se jen zeptat, jestli zubní lékař nepostupoval příliš radikálně. Jestli zub nešlo jen zaplombovat. Mám strach, že když má vytrženou mléčnou stoličku,tak by se mu mohly křivit druhé zuby.
  Děkuji za odpověď

  1. Dobry den, tato bolest je typicka pro bolest pulpitickou. To znamena, ze jiz doslo k postizeni zubni drene a samotne odstraneni zubniho kazu v tomto pripade nepovede k uleve od bolesti. Bohuzel, nemam dostatek informaci abych adekvatne posoudil spravnost rozhodnuti zubniho lekare, ale vzhledem k akutnimu stavu vaseho ditete bych se take priklanel k extrakci zubu. Po extrakci docasne stolicky je vhodne stav sledovat, jestli nedochazi k uzavirani mezery. Udrzeni mezery je nezbytne pro spravne prorezani staleho zubu. Je na miste take ortodonticka konzulace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top