BÍLÁ PLOMBA – FOTOKOMPOZITNÍ VÝPLŇ

prizmataJedná se o adhezivní materiál, který se váže k tvrdé zubní tkáni pomocí mikromechanické vazby. To znamená, že jde o takový materiál, který se po speciální úpravě zubu dostane i do mikroprostorů, což jsou nerovnosti zubu viditelné pouze pod mikroskopem. Prosytí je a po ztuhnutí se vytvoří pevná vazba mezi výplní a zubem. Podobně jako u sklopolyalkenátu není potřeba preparovat retenci do zdravé tkáně a zub tak zbytečně neoslabovat.

lampa kompoFotokompozitní pryskyřice je tvořena z anorganické části (plnivo), kterou představují skelné částice a částí organickou (pojivo), kterou je monomer. K tuhnutí pryskyřice jsou zapotřebí ještě fotoiniciátory tuhnutí. Po osvícení kompozitu lampou dojde k reakci, že se monomery mění v polymery a materiál se tak vytvrzuje. Velkou výhodou těchto maretiálů je jejich široká škála barevných odstínů a stupňů opacity (neprůsvitnost) od transparentních až po vysoce opákní. Díky technice vrstvení kompozitního materiálu je dnes možné téměř dokonale rekonstruovat defekt v zubní tkáni k nerozeznání od originálu. Mechanická odolnost oproti amalgámové výplni je výrazně nižší, ale vlastnosti dnešních kompozitních materiálů už jsou natolik uspokojivé, že nám umožňují rekonstruovat i postranní úsek chrupu. Dříve však bylo jejich použití indikováno výhradně do předního úseku chrupu. Nevýhodou oproti amalgámové výplni je jejich citlivost na správnou ústní hygienu. Při špatné hygieně se poměrně rychle vytváří spára, dochází ke kumulaci bakterií a vzniku kazu. Dalším negativem je, že postupem času, v závislosti na složení stravy, výplně tmavnou. Proto je zapotřebí udržovat si výbornou ústní hygienu, omezit kouření a vyhýbat se takovým potravinám a nápojům, které barví zuby.

Ošetření fotokompozitní výplní

kofferdamPřed zahájením ošetření zubní lékař vybere barvu materiálu. K výběru barvy slouží barevný vzorník nebo přístroj, který umí určit barvu. Poté následuje odstranění kazu a zajištění absolutně suchého pracovního pole. To můžeme zajistit pouze použitím kofferdamu. Jedná se o latexovou blánu, kterou lékař izoluje jednotlivý zub, nebo skupiny zubů od prostředí dutiny ústní. Tím zabrání, aby se mu při práci dostávala do pracovního pole slina, krev nebo dokonce i vlhkost vydechovaného vzduchu. Po vypreparování kavity následuje úprava skloviny. Vytváří se tzv. retenční pruh, který výrazně zvýší povrch zubu a umožňuje tak materiálu kvalitnější adhezi. Poté pomocí speciálních gelů a tekutin lékař upraví povrch kavity a poprvé polymeruje polymerizační lampou. Následně pak vrství jednotlivé odstíny kompozitního materiálu a každou vrstvu pečlivě polymeruje. Výplň tak získává svou definitivní tvrdost. Následuje artikulace a vyleštění do vysokého lesku.

Cena výplně malého rozsahu vyjde přibližně na 900Kč, velkého rozsahu na 1200Kč. . Takto vytvořená výplň je vysoce estetická a pacient ji může ihned zatěžovat.

6 thoughts on “BÍLÁ PLOMBA – FOTOKOMPOZITNÍ VÝPLŇ

 1. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat před šesti týdny, jsem šla na preventivní prohlídku,po zeptání jestli mám nějaký problém tak jsem řekla, že mi začíná něco zlobit dole buď šestka kde je amalgánová plomba možná již dvacet let a sedmička už opravovaná vyměněná bílá blomba která mi v místě přišla vyžvýkaná.
  Paní zubařka odvrtala šestku vyplnila, a doplnila sedmičku,na zkus ta sedmička překážela tak říkala že to vše zase vyndá,
  na to mi zbrousila horní zub, aby to zapadlo, v té chvíli jsem měla docela citlivost té šestky tak jsem odešla s tím že se to zklidní, už doma mi přišlo že mi nějak nepasuje špičák do sebe který vyhlazovala kvůli uvolněné plombě.
  V této chvíli mám pořád citlivou tu šestku tvrdé nezkousnu a přijde mi jako by se mi změnil zkus zubů,přední zuby mi o sebe jakoby cvakají, je možné že se to stalo těmi stoličky. V noci mi i vzbudí že mi to vadí a musím se ty zuby jakoby urovnat. Přijde mi, že mám více zatnuté čelisti.
  Je to nepříjemné a už mi přijde že mám citlivé snad všechny přední zuby.
  Už kdysi jsem u ní byla s levou stoličkou, že ji mám citlivou, zrengenovala řekla, že to chce čas zub mi zbrousila, že ho vyhodíme na chvíli z provozu, aby se nezatěžoval. Ale tímto skončilo zub už takto zbroušený zůstal.
  Myslíte si, že by mi na velkých plombách stoliček bílá plomba mohla vadit. Amalgánová mi to nikdy nedělala.
  Proto pořád čekám zda si zub sedne, ale zároveň mi vadí, že mi ty zuby nezapadají nebo to co se stalo poradíte co s tím.
  Chystám se že se objednám, ale dostala jsem chřipku tak čekám až se uzdravím.Děkuji za jakoukoliv radu.

  1. Dobry den, to delate velice dobre. Jsem rad, ze jste se k zubnimu lekari objednala a taky jsem rad, ze vyckavate, nez se vas zdravotni stav nezlepsi. Tady jde velice pravdepodobne o nedostatecne vyartikulovanou vypln. Jestlize citite pocit vysokeho zubu, ktery behem jednoho nebo dvou dnu nevymizi, pak je potreba vyhledat sveho zubniho lekare, ktery provede radnou artikulaci vyplne (ubrouseni vyplne presne v mistech, kde prekazi do skusu)
   Po teto artikulaci se zubu i vam vyrazne ulevi.

 2. Dobrý den přispívá pojišťovna na fotokopozitní výplň přední zuby u 17leteteho dítěte Děkuji za odpověď

 3. Dobrý den,
  Chtěl jsem se zeptat, vyplně mezi zubama,jak dlouho to vydrží, je možné, že se to utrhne ?
  Děkuji, přeji hezký den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Top