BĚLENÍ ZUBŮ

 

Ne každý je spokojený se svými zuby. Důvodů může být mnoho, od křivých zubů, přes viditelné výplně až po úplnou ztrátu zubů. Ale nejčastějším z nich je právě jejich barva. Mít pěkný a zářivý úsměv je symbolem krásy, dodává nám to pocit sebejistoty a spokojenosti. A tak se není čemu divit, že se bělení zubů stalo velmi populárním estetickým zákrokem.

Naše barva zubů se s věkem přirozeně mění. V mladí máme zuby zářivě bílé, ale s přibývajícím věkem zuby tmavnou a žloutnou. Je to dáno především anatomií zubu a jeho fyziologickým opotřebením. Sklovina, která je na povrchu, má zářivě bílou barvu. Pod vrstvou skloviny je dentin (zubovina), který je tmavší a jeho barva je více do žluta. S věkem se vrstva skloviny ztenčuje, obrušuje se. Dochází tak k prosvítání tmavého dentinu skrz tenkou vrstvu skloviny a zub se nám jeví tmavší. Ale obrušování skloviny není jedinou příčinou změny barvy zubů. Může za ni především konzumace barevných pokrmů a tekutin. To způsobuje ukládání barevných částic (pigmentů) na povrch zubu. Stejně tak působí i kouření. Dalšími příčinami jsou špatná hygiena, užívání některých léků, genetický faktor a úrazy zubů. Při úrazu může dojít k poškození zubní dřeně, která odumře a její krevní barvivo zbarví zub zevnitř. Jediným způsobem, jak navrátit jeho původní barvu je vnitřní bělení zubu .

Bělení zubů můžeme rozdělit na ordinační, ordinačně domácí a domácí bělení zubů. Podle způsobu aplikace bělícího prostředku mluvíme o zevním bělení (pro zuby vitální) a vnitřním bělení ( pro mrtvé zuby, které byly endodonticky ošetřeny). K bělení zubů se používá peroxid vodíku v koncentraci 30 – 35 % nebo peroxid močoviny (karbamid) v koncentraci od 10 do 22 %. Nejčastějšími přípravky jsou jednosložkové gely, které obsahují karbamid, polymer kys.polyakrylové a 85% glycerinu. Používají se i dvousložkové materiály, které obsahují karbamid a peroxid vodíku a při aplikaci se smísí dohromady. Jedná se většinou o startovací systémy.

Princip bělení zubů

Karbamid (peroxid močoviny) se rozkládá na peroxid vodíku s oxidačním účinkem na a močovinu. Tyto produkty se dále rozkládají a ve výsledku vzniká kyslík, voda, amonium a kyselina uhličitá. Všechny tyto látky se přirozeně vyskytují v našem těle . Bělení zubů  probíhá oxidací. Při oxidaci se štěpí velké barevné organické částice (pigmenty) na menší fragmenty a tak dochází k rozjasnění zubu. Je důležité připomenout, že oxidaci nepodléhají zubní výplně a protetické práce. Nedochází tak ke změně jejich barvy. Při bělení zubů bývá u 25% lidí přítomná citlivost. Ta je nejčastěji způsobená glycerinem, který je součástí bělícího gelu. Glycerin je hydrofilní látka, která vysušuje zub. To se u některých může projevit zvýšenou citlivostí. Glycerin je možné nahradit propylenglykolem, který zub nevysušuje, a tak snižuje citlivost a zároveň zvyšuje trvanlivost gelu.

Kdy je bělení zubů nevhodné?

  • bělící přípravky by se neměly aplikovat při špatné ústní hygieně
  • na chrup s kazy
  • u silných kuřáků
  • jestliže je v předním úseku chrupu více zubních výplní
  • u ortodontických anomálii a po odstranění ortodontického fixního aparátu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top