ORDINAČNÍ BĚLENÍ ZUBŮ

V ordinaci se používají gely peroxidu vodíku o vysoké koncentraci 30 – 35 %, proto je potřeba, aby lékař důkladně chránil měkké tkáně v dutině ústní. Zpravidla se nebělí všechny zuby, ale pouze jen ty, které jsou vidět při úsměvu. Nějčastější rozsah bělení je od 5 po 5. Bělení probíhá 1 – 2 x týdně a je potřeba je opakovat ve 2 – 4 sezení.

Postup bělení zubů v ordinaci zubního lékaře

 1. důkladné očištění zubů
 2. chránění měkkých tkání – kofferdam, tekutý kofferdam (světlem tuhnoucí pryskyřice, která se nanese na dáseň)
 3. nanesení gelu štětečkem pouze na vnější labiální plochy zubů a nechat jej působit 15 – 20 min. Bělení je možné urychlit pomocí polymerační lampy.
 4. opatrné setření gelu gázou, opláchnutí vodou a osušení.
 5. kontrola změny odstínu

Vnitřní bělení zubu

Vnitřní bělení představuje jedinou možnost, jak navrátit zubu jeho původní barvu poté, co byl zabarven zevnitř. Takovéto zbarvení zubu může nastat po úrazu, nebo po nedbalém endodontickém ošetření. Postup vnitřního bělení je následující:

 • Kontrola endodontického ošetření pomocí RTG snímku
 • Odstranění staré zubní výplně a důkladné odstranění veškerého obsahu z dřeňové dutiny
 • Odstranění části výplně kořenového kanálku a uzavření jeho vstupu skloinomerním cementem.
 • Nanesení bělícího gelu do takto připraveného zubu a uzavření gelu uvnitř zubu provizorní výplní
 • Kontrola a opakované nanesení gelu po třech a pěti dnech. Bělení se opakuje 5 – 6 x
 • Po dokončení bělení se zhotoví definitivní zubní výplň.

= Walking technika – pacient s gelem odchází domů.

2 thoughts on “ORDINAČNÍ BĚLENÍ ZUBŮ

 1. Bělení u zubaře je spolehlivé a vydrží déle než bělení pochybnými drogerijními přípravky. Navíc kdo zná lépe vaše zuby než váš zubař? Kdo může lépe určit nejlepší postup k bělení?

  1. Neřekl bych, že ordinační bělení vydrží déle. Když se mi podaří, vybělit si zuby pomocí domácího bělení, výsledný efekt je stejný, jako po ordinačním bělení… Když o tom teď tak přemýšlím, tak máte asi přece jen pravdu. Ordinační bělení je totiž podstatně dražší! Proto si po takovém bělení dávám pozor, abych nejedl nebo nepil nic, co by mi mohlo zuby zabarvit. Případně si po požití takového jídla ihned vyčistím zuby. A z toho důvodu si myslím, že efekt vybělených zubů vydrží déle.
   Jinak si myslím, že rozdíl mezi domácím a ordinačním bělení je pouze v rychlosti, bezpečnosti a ceně. Jestliže teda předpokládám, že bělení proběhlo tak jak má.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top