DOMÁCÍ BĚLENÍ ZUBŮ

Pro opravdu kvalitní a profesionální domácí bělení zubů je nutno si nechat zhotovit individuální nosič na bělící gel. Na trhu je dnes celá řada setů pro domácí bělení zubů, které obsahují adaptační pásky s gelem. Tyto pásky si po vložení do úst vytvarujete podle vašeho zubního oblouku a necháte gel působit. Jedná se ovšem o nejvíce nešťastnou metodu pro domácí bělení zubů. Pásky na zubu často netěsní jak bychom potřebovali. Dostává se pod ně slina, která způsobuje nerovnoměrné rozložení gelu. Následkem toho nedochází k rovnoměrnému bělení zubů a objevují se fleky. Také se stává, že pásky ze zubů sjíždějí, a tak se část gelu dostává do kontaktu s dásní. Nekroza dásně je nevratný proces, který je určitě esteticky výraznější, než tmavší barva zubů. Proto se určitě vyplatí do domácího bělení zubů trochu více investovat, abychom se vyhnuli všem možným komplikacím.

  

Podle druhu bělícího přípravku můžeme rozdělit domácí bělení zubů na denní a noční. Celková délka bělení zubů se odvíjí od složení gelu a pohybuje se mezi 5 – 15 dny. Nejčastějšími přípravky pro domácí bělení zubů jsou gely na bázi peroxidu močoviny v koncentraci 10 – 16 % .

Postup při ordinačně domácím bělení zubů

 1. první návštěva v ordinaci – kontrola stavu chrupu a hygieny dutiny ústní, stanovení individuálního režimu bělení zubů ( denní x noční ), zhotovení zubního otisku, podle kterého se následně připraví individuální nosič pro bělící gel.
 2. druhá návštěva v ordinaci – vyzkoušení přesnosti individuálního plastového nosiče, detailní instruktáž o plnění, nasazování a čištění nosiče.
 3. Domácí užívání – naplnění nosiče gelem, dokonalá adaptace na zubní oblouk, odstranění přebytků zubím kartáčem a vodou, nechat gel působit přesně po dobu předepsanou výrobcem.

 Plán domácího nočního bělení zubů

 • 1. týden aplikujeme nosič pouze na jednu čelist. Nejčastěji horní.
 • 2. týden aplikujeme nosiče na obě dvě čelisti
 • 3. týden aplikujeme nosič pouze na dolní čelist

Plán domácího denního bělení zubů

 • 1. týden aplikujeme nosiče jednu hodinu ráno a jednu hodinu večer
 • 2. týden aplikujeme nosiče dvě hodiny ráno a dvě hodiny večer

Co je dobré vědět před tím, než začneme s domácím bělení zubů ?

Před nasazením nosiče je potřeba si zuby důkladně vyčistit. Nosič musí být nasazen naprosto pevně. Po dobu bělení a jednu hodinu po něm se nesmí kouřit a smí se pít brčkem pouze bezbarvé tekutiny. U krčku se zub bělí pomaleji než ve středu zubní korunky. V případě citlivých zubů se doporučuje spíše denní než noční bělení. Jestliže potíže přetrvávají, je nutno bělení zubů přerušit a vyhledat zubního lékaře.

6 thoughts on “DOMÁCÍ BĚLENÍ ZUBŮ

 1. Dobru deň ako dlho trvá efekt a je to bezpečné, nebudú zuby viac citlivé a ako je na Tom skolvi a keďže ide o bielenie perixidom , ďakujem za odpoveď, zvažujem toto bielenie len potrebujem odpovede na tieto otázky

 2. Dobrý den.
  Ráda bych se zeptala jak je to s bělením zubů, když mám část jedničky a dvojky po autonehodě doplňenou, měla jsem je uražené. Tam předpokládám, zůstane barva zubu neměnná a musela bych si nechat udělat úplně novou výplň, je to tak? děkuji a přeji pěkný den.

 3. Dobrý den,
  trápí mě žlutá barva zubů, která se během roku zlepšuje či zhoršuje v závislosti na jídle a pití. Chtěla bych si proto nechat vybělit zuby, ale horní I2 v pravo mi vůbec nenarostla, takže mám keramický zub. Mám tedy obavy, aby po bělení nebyl ten jeden zub jiný, kor když jde skoro nejvíce vidět. Děkuji za odpoveď

 4. Dobrý den,
  použila jsem k bělení zubů nosiče. Zajímalo by mne, jak dlouhá je doma, kdy se mám nyní vyhýbat barevným potravinám? Děkuji

 5. Dobrý den,
  použila jsem pásky na domácí bělení zubů a postupovala jsem přesně podle návodu, ale asi po 3 týdnech se mi na zubech objevily tmavší skvrnky. Mohou být tyto skvrnky způsobené různými potravinami a nápoji? Je třeba se některým jídlům vyhýbat? Co se nyní dát s těmito skvrnami dělat? Pomohlo by další bělení?
  Moc děkuji za odpověď!

  1. Dobrý den,
   po bělení zubů nastává krátké období, ve kterém dojde k ustálení barvy. Barva zubů se nepatrně vrátí k původnímu odstínu. V tomto období jsou zuby nejvíce náchylné k barevným změnám. Je proto nezbytné vyloučit pigmentované potraviny nebo nápoje. Kouření cigaret má také výrazný vliv na výsledný efekt bělení zubů…
   Při použití bělících pásků nemusí dojít k rovnoměrnému nanesení gelu a to může mít za následek vznik skvrnitých zubů.
   Ve vašem případě doporučuji navštívit zubního lékaře a objasnit tak příčinu vzniku těchto skvrn. Nejspíše bude následovat další bělení zubů. Tentokrát ale ordinační, nebo ordinačně- domácí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top