AMALGÁMOVÉ PLOMBY

Amalgám je kovová slitina, která vzniká rozpouštěním kovového prášku ve rtuti. Tento prášek obsahuje nejčastěji stříbro, cín, měď a zinek. Stříbro urychluje tuhnutí a společně s mědí zvyšuje pevnost amalgámové plomby. Cín naopak rychlost tuhnutí a tvrdost snižuje.

Podle složení kovového prášku rozlišujeme amalgám konvenční a non-gama 2 amalgám.
Při tuhnutí konvenčního amalgámu vzniká fáze gama 2, ve které reaguje rtuť s cínem. Tato fáze je nestabilní, protože dochází k oxidaci cínu a jeho uvolnění z výplně. Tím pádem rtuť reaguje s dalším cínem výplně a znovu se tento proces opakuje. Výsledkem je postupná expanze výplně, která byla v době vytvoření naprosto v pořádku. Výplň se pak může rozšířit i do mezizubních prostor, kde dlouhodobě dráždí dáseň i mezizubní papilu a zároveň vytváří prostředí ke kumulaci plaku a potravy mezi zuby. Uvolňuje se z výplně rtuť a vzniká spára mezi zubem a výplní. V této spáře se hromadí plak a vytváří se vhodné prostředí k tvorbě zubního kazu.
Proto v současnosti preferujeme non-gama 2 amalgám, kde fáze gama 2 nevzniká. Prášek obsahuje větší množství mědi na úkor cínu. Taková výplň je dlouhodobě vysoce stabilní a odolná.

špat. amal  Amalgam

Výhody amalgámové plomby

Za výhodu amalgámové plomby se do jisté míry dá považovat jeho tvrdost a mechanická odolnost. Tato výplň, pokud je dobře zhotovená, snese i poměrně velké zatížení. Proto se dá z amalgámu vytvořit i poměrně rozsáhlá rekonstrukce žvýkací plochy s náhradou hrbolků. Další velkou výhodou je trvanlivost této výplně a menší hygienické nároky oproti fotokompozitům. Je to vlastně i důvod, proč se amalgám používá ještě dnes. Amalgám má oligodynamický účinek: kovy rtuť, stříbro a měď jsou toxické pro bakterie, takže do jisté míry má i ochranný účinek. Na něj se však nemůžeme zcela spolehnout.

Nevýhody amalgámové plomby

Nevýhodou této výplně je její vzhled. Vyleštěný amalgám má stříbrnou barvu, jinak může mít výplň šedou až černou barvu. Tím pádem je indikována ve velké většině případů do zadního úseku chrupu k ošetření zubů třenových a stoliček. Další nevýhoda je ta, že se amalgám neváže k tvrdé zubní tkáni. Je proto potřeba vypreparovat mechanickou retenci často do zdravé zubní tkáně. Zásadní nevýhodou amalgámové výplně je fakt, že ve vetším rozsahu může při žvýkaní působit jako klín, který má tendenci zub rozpoltit!

.nedržídrží

Amalgám, tím, že se jedná o kovovou slitinu, je dobrým vodičem tepla i chladu. U hlubokých výplní se tak setkáváme s drážděním zubní dřeně po příliš studeném, nebo teplém jídle a to se projevuje krátkou a ostrou bolestí.

 Zhotovení amalgámové plomby

Po odpreparování kazu musí zubní lékař často ještě vytvořit v zubu mechanickou retenci, aby taková výplň nevypadla. Následuje toaleta kavity, kdy se ohladí ostré hrany a kavita se mechanicky vyčistí. Podle vzdálenosti od zubní dřeně se aplikuje podložkový materiál (druh cementu) který amalgámovou výplň izoluje od nervu, aby nedocházelo k tepelnému dráždění. tvorba amal.Dále následuje aplikace amalgámu pistolí a kondenzace cpátkem nebo kladívkem v kolénku (strojová kondenzace). Amalgám se vždy kondenzuje v přebytku a následuje ořezávání a vyhlazení povrchu výplně. Potom přichází na řadu artikulace. Je to proces, při kterém zubní lékař zjištuje, jestli není výplň příliš vysoká. Jestliže je vše v pořádku, pacien odchází s poučením, že nesmí 2 hodiny kousat. Je to doba, která je potřebná k tuhnutí amalgámu. Po ztuhnutí vyzrává výplň ještě 24 hod a teprve poté se může vyleštit gumovými kališky. Taková výplň má stříbrnou barvu, kovový lesk a hladký povrch, takže nedochází k ukládání plaku.
Cena kvalitní výplně z Non- gama 2 amalgámu malého rozsahu vyjde přibližně na 400Kč, velkého rozsahu na 600Kč

One thought on “AMALGÁMOVÉ PLOMBY

  1. Článek je napsaný nejen srozumitelně, ale i velmi objektivně. Dnes je obrovským trendem výplň bílá, dle slov lékařů „estetická“. Problémem se ale stává cena. Navíc, jde-li o stoličky, myslím, že amalgám má opravdu nesporné výhody. Navíc starší ročníky jsou na amalgámové výplně zvyklé a bílé v nich důvěru nebudí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top